Po letišti u Velešína je veta. Louka vedle silnice směrem k velešínskému nádraží vypadá, jako by na ní nikdy nic nestálo. Přitom ještě poměrně nedávno odtud vzlétaly a zase tam přistávaly různé typy ultralehkých letadel.

„Nájemce plochy tam ukončil provoz,“ přitakal v pátek starosta Velešína Josef Klíma. „Musel tu čelit problémům s lidmi, kteří nadávali, že letadla dělají hluk, tak se odstěhoval blíže ke Kaplici, kde má výrobnu letadel.“

Letiště u Velešína se totiž rozkládalo velmi blízko bytové zástavby, takže někteří lidé prostestovali, že jsou jim hlučící letadla na obtíž. Jaroslav Sedláček, výrobce ultralehkých letadel v Kaplici, si tedy vybudoval letištní plochu u Omlenice.

„Pořád jsme se handrkovali s lidmi, a stejně jsme to museli zlikvidovat, protože se vedle mělo snad něco stavět. Už asi čtyři roky máme ale letiště u Omlenice a hangár i sídlo firmy, kde zajišťujeme hlavně servis a opravy, také na mezinárodním letišti v Českých Budějovicích,“ řekl výrobce i pilot v jedné osobě Jaroslav Sedláček.

Ovšem krize neminula ani jeho výrobní provoz, takže má teď do plné spokojenosti daleko. „Daří se nám přežívat,“ vystihl stručně svou situaci.

„Musel jsem zredukovat počet pracovníků v provozu a čekáme na lepší časy. Teď se chystáme na mezinárodní výstavu u Bodamského jezera v Německu, tak snad se letecký průmysl už trochu rozhýbe,“ doufá v lepší zítřky Jaroslav Sedláček.