Lékař Václav Opekar, který dlouhá léta ordinuje ve Velešíně, se chystá odejít do penze. Ale pacienti nemusejí mít strach. Na odborná vyšetření k internistovi nebudou muset dojíždět mimo město. Od července tady totiž otevře svou ordinaci lékař Sirous Yaghmaee, jenž převezme praxi po Václavu Opekarovi. „Ordinaci v budově zdravotního střediska nyní zařizujeme,“ potvrdil včera Sirous Yaghmaee.

Náhrada za další lékaře ve městě, z nichž někteří už rovněž dovršili důchodového věku, však prozatím chybí. „Mladší jsou tu snad jen dva doktoři. A bojím se toho, až ti ostatní skutečně odejdou do důchodu. Jestli pak do Velešína přijde ordinovat někdo další, nedokážu odhadnout,“ vyjádřila obavy dvacetiletá Velešíňanka Ivana Táchová.

Že může tato situace časem vyústit v problém, si uvědomuje i starosta Velešína Josef Klíma. „Mnoho možností, jak shánět lékaře, kteří by ve městě mohli působit, ale nemáme,“ připustil. „Ovšem jsem rád, že v případě internisty se to podařilo. Zejména pro starší lidi by bylo dojíždění do jiného místa komplikované,“ doplnil Josef Klíma.

Velešínská lékařka Jana Novotná však situaci zatím tak černě nevidí. „Do důchodu se ještě nechystám, pacienty zvládám v pohodě. Žádnou náhradu jsem proto za sebe zatím nesháněla. Ale myslím, že pokud bych si za tím šla, najít jiného lékaře by v dnešní době neměl být takový problém,“ uvedla.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vztahujících se k 31. 12. 2009 pracovalo na Českokrumlovsku 27 praktických lékařů pro dospělé, z nichž čtyři byli starší 65 let. Ze čtyřiceti stomatologů pak věkovou hranici 65 let překračoval jeden lékař.

Nová ordinace

Internista Sirous Yaghmaee bude ve velešínském zdravotním středisku ordinovat od července, a to ve čtvrtek a pátek od 16 do 20 hodin a v sobotu dopoledne. Od září má být ordinace otevřena navíc i v pondělí od 7.30 do 12 a od 12.30 do 16 hodin.