Byl to právě Michael Holub, koho letos velešínská matrikářka Dana Kollarová zapsala do evidence obyvatel města jako prvního. Ve středu jej starosta města Josef Klíma obdaroval řetízkem se znamením zvěrokruhu, v němž se Míša narodil.

Přišel na svět 2. ledna necelé dvě hodiny po půlnoci v českobudějovické porodnici. „Plánované to nebylo,“ usmívala se maminka Jana. Dokázala to původním termínem porodu, který lékař stanovil na 9. ledna. „Asi už to malého v bříšku nebavilo,“ podotkl tatínek Pavel.

Malý Michael po porodu, u něhož asistoval i otec, měřil 50 centimetrů a vážil 3,8 kilogramu. Doma na něj čekal tříletý bráška Tomáš.

„Dalšího potomka neplánujeme, teď už jenom psa,“ zareagovala Jana Holubová bryskně na otázku, zda se s manželem budou pokoušet ještě o jednoho „rekordmana“. „I bez psa bych se obešel,“ zažertoval Pavel Holub.

Vítání „nanečisto“

Tradice předávání dárků občánkům města, kteří se v daném roce narodili jako první, zavedl ve Velešíně Josef Klíma v roce 2003.

„Dárek dáváme pokaždé stejný. A kupodivu je na řetízku vždy znamení Kozoroha,“ řekla v nadsázce matrikářka Dana Kollarová. „To jste na ně určitě dostali množstevní slevu,“ nezkazil legraci hrdý tatínek.

Malého Michaela Holuba přivítá velešínský starosta do života ještě jednou. „Ve městě jsme totiž oživili tradici vítání občánků, na které Míšu určitě také pozveme,“ objasnil Josef Klíma s tím, že tento obřad se koná vždy dvakrát ročně, zpravidla v dubnu a říjnu.

Letos však bude mít vítání občánků ve Velešíně poněkud nezvyklou podobu.

Až dosud se konalo v obřadní síni v objektu bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba. Ten však nyní dělníci přestavují na víceúčelové kulturní centrum. „Jako náhradní řešení proto zvolíme zřejmě sál v budově místního učiliště, kde se čas od času konají koncertní vystoupení,“ prozradil Josef Klíma.