Unikátního velešínského betlému, který vytvořil a postupně rozšiřuje velešínský soukromý zemědělec Pavel Rouha, si všimli odborníci. Nebude to zřejmě trvat dlouho a o díle nadaného všeuměla si přečte odborná veřejnost přímo v betlemářském zpravodaji nazvaném Betlémy a betlemáři.
Právě to bude podle předsedkyně jihočeské pobočky Českého sdružení přátel betlémů Alexandry Zvonařové první krok k odbornému zhodnocení velešínského betlému. „O tomto díle pana Rouhy totiž betlémářská veřejnost zatím příliš neví, a proto je třeba to napravit,“ vysvětlila Alexandra Zvonařová.
Z betlemářského i etnografického hlediska je podle ní velešínský betlém velmi zajímavý. „I proto, že jako jeden z mála betlémů nevzniká pro peníze, ale z určitých tradic a přesvědčení autora. A to, že jde o betlém s velešínskými postavičkami a hlavně s tradičními řemesly, která budou tímto zachována i pro další generace, je zvláště důležité,“ vyzdvihla Alexandra Zvonařová.
„Trochu mi pan Rouha připomíná mistra Krýzu, ale o pár set let mladšího,“ přirovnala odbornice velešínského řezbáře k Tomáši Krýzovi, jindřichohradeckému měšťanu a punčochářskému mistrovi, autorovi slavných Krýzových jesliček.
Svůj betlém vystavuje Pavel Rouha každoročně ve zcela jiné podobě ve velešínském historickém domě Kantůrkovci. Dílo čítá na 150 figurek vyřezaných z lipového dřeva, k vidění jsou v něm ale i repliky stavení, zasazené do krajiny z přírodních materiálů.
