Zatím se zdá, jako by dům, který kdysi postavili místní obyvatelé 
v akci „Z" a jenž slouží jako restaurace, podléhal nějakému zakletí. Navzdory tomu, že stojí na velmi lukrativním místě na náměstí, nepodařilo se z něho udělat natolik hojně navštěvované místo, jak by si zasluhoval.

Nyní se to snaží změnit město Velešín. Objekt je těsně před rekonstrukcí. Postupně by měl spolu 
s nedalekým kinem vytvořit pozoruhodný areál pro společenská setkávání a pořádání kulturních akcí.

„Asi před čtyřmi lety přišel majitel restaurace U Zlaté podkovy s tím, že ji bude prodávat. A protože je tam jediný velký sál ve městě, nejprve objekt nabídl městu," připomíná starosta Velešína Josef Klíma, jak se stalo, že dům s restaurací vlastní město. „My jsme tehdy koupili celou firmu a spolu s ní získali i veškeré nemovitosti včetně vnitřního vybavení. Bylo to složité, protože město nemůže a nikdy nebude podnikat. Vedly nás k tomu ale také obavy, že někdo jiný by z budovy udělal třeba ubytovnu nebo hernu."

Už tehdy kupovali tento patrový dům s myšlenkou, že do budoucna by se mohl areál budovy propojit s budovou velešínského kina. Tím by mezi Podkovou a kinem, jež sousedí se zadním traktem restaurace, vznikl prostor, kde by se mohly pořádat různé společenské akce. Zastupitelé to všemi hlasy odsouhlasili. Nájemce, který poté restauraci provozoval, se však rozhodl skončit. Město tedy nyní hledá nového šikovného nájemce, který by z budovy učinil příjemné zařízení. Město mu v tom bude maximálně nápomocno. Postupně totiž bude budovu rekonstruovat.

„Budova pochází z 80. let minulého století a již je zastaralá," říká starosta Josef Klíma. „Projekt na celkovou rekonstrukci už jsme začali připravovat. Zapojila se do toho spousta lidí od architektů, odborníků v gastronomii přes odborníky na výstavbu podobných zařízení až po pracovníky ze správy města a Kulturního a informačního centra.

„Vznikl tak zajímavý projekt, který bude pravděpodobně rozdělen do etap," říká Josef Klíma. „V první etapě chceme zajistit, aby restaurace fungovala na dobrém základě. Takže se tam vybuduje snadno ovladatelné ekologické plynové topení, také výtah a zateplí se fasáda."

V druhé fázi by došlo na rekonstrukci samotné restaurace v dolní části budovy, přičemž by se uvnitř změnilo prostorové uspořádání. „Vznikla by nekuřácká restaurace s pěkným, čistým prostředím. Ale také formanka, kterou by uvítali pracovníci firem, kteří přijíždějí na nasmlouvané práce v okolí a hledají dobrou jídelnu," míní starosta. „V horním patře bude zrenovovaný sál se zázemím, čili barem a klubovými prostorami pro setkávání seniorů, spolků a podobně."

A poslední fází bude rekonstrukce nejhornějšího patra s pokoji. „Tam by mohlo vzniknout až sedm pokojů," doplnil Josef Klíma. Současně i byt apartmánového typu pro nájemce.
„Samozřejmě vše závisí na penězích a na tom, jestli najdeme šikovného provozovatele," uvědomuje si starosta. „Stále si však myslím, že je to místo velmi lukrativní, které má budoucnost i pro společenskou a plesovou sezonu."

Více v Českokrkumlovském deníku.