Známý zlobr Shrek, hrdina stejnojmenných animovaných filmů, se pracovníkům Kulturního a informačního centra ve Velešíně stane průvodcem do světa trojrozměrného promítání.

Pracovníci odborné firmy totiž právě dnes dokončují instalaci moderních přístrojů, které umožní promítat některé filmy v takzvaném 3D formátu. Diváci, vybaveni speciálními brýlemi, jsou pak doslova vtaženi do děje takových filmů, neboť například postavy z plátna vnímají tak, jako by právě chodily mezi sedačkami v sále.

„A právě film Shrek: Zvonec a konec se 18. srpna stane naší trojrozměrnou premiérou. Na tomto snímku se rovněž v příštím týdnu budeme učit, jak s přístroji správně zacházet,“ vysvětlila ředitelka Kulturního a informačního centra Velešín Hana Růžičková.

Staré promítačky ve sběrně neskončí

Ve Velešíně se však za pár dní nezačne promítat pouze trojrozměrně. Nová technologie podporuje rovněž formát 2D, pro který je příznačná vysoká kvalita obrazu.

Ve starém železe zatím neskončí ani promítačky klasických 35milimetrových filmů, neboť někteří distributoři dodávají filmové premiéry doposud na tomto médiu.

Nová technologie prý Hanu Růžičkovou na první pohled doslova uchvátila. „Filmy teď mají úžasný obraz, který se s celuloidem nedá vůbec srovnávat,“ vykreslila své dojmy.

Důmyslné je prý i samotné promítací zařízení, které umožňuje promítat nejen snímky uložené ve speciální databázi na serveru, ale i filmy z dalších médií, třeba všem známého DVD.

Montáž nového zařízení se obešla bez větších potíží. „Pouze jsme museli čekat na dodávku podstavce pod projektor z Belgie. Už ale dorazil,“ podotkla včera s úlevou Hana Růžičková.

„Neumím si ale představit, že by se práce dělaly za běžného provozu – nejenže byla promítárna plná komponentů k novému zařízení, ale bylo třeba také zajistit prostupy na střechu kvůli satelitu,“ přiblížila náročnost prací.

Spuštění trojrozměrného promítání, na které už se prý mnoho obyvatel Velešína chodí do kina ptát, by tak už nemělo nic stát v cestě. „Snad naše kino podle čísla projektoru včas zaregistrují všechny filmové společnosti, které nám pak budou prostřednictvím distributorů zasílat elektronické klíče, tedy jakási hesla k jednotlivým promítaným filmům.

To je ale většinou otázka dnů, maximálně několika týdnů, takže by problémy nastat neměly,“ doplnila Hana Růžičková s tím, že o promítání trojrozměrných filmů budou potencionální návštěvníky kina informovat nové billboardy, které Velešínští umístí nejen na samotný objekt kulturního a informačního centra, ale také na místní autobusové nádraží.

Na digitalizaci kina přispěl 800 tisíci korunami stát prostřednictvím Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, k tomu 2,6 milionu korun přidalo velešínské kulturní a informační centrum.

Kromě nových možností promítání díky 3D formátu či vyšší kvalitě zvuku a obrazu promítaných 2D filmů přináší digitalizované kino i další výhody. Patří mezi ně kupříkladu možnost provozovatele kina sestavovat si plán promítání nezávisle na distributorech, neboť filmy jsou k dispozici v počítačové databázi a provozovatel kina vždy jen požádá o konkrétní elektronický klíč.

Nespornou předností je rovněž připravenost na budoucnost, protože levnější digitální technologie celuloidové filmy postupem času úplně vytlačí.