„Plán prevence kriminality má tři základní body," uvedl tajemník Obecního úřadu ve Větřní Radomír Sára. „Za prvé snížení páchané trestné činnosti a přestupků, za druhé snížení rizikového chování dětí a mládeže a za třetí zvýšení právního vědomí občanů města."

„Co se prvního bodu týká, snažili jsme se například navýšit počet míst na Obvodním oddělení policie ve Větřní, což se podařilo a momentálně tu pracuje čtrnáct policistů místo dvanácti," řekl tajemník.

V rámci vytváření dalších bezpečných zón obec žádala i o dotaci na kamerový systém, v dotačním programu ale neuspěla. „Podařilo se nám ale zlepšit veřejné osvětlení v problémových lokalitách, např. na Žofíně, a budeme v tom pokračovat dál," dodal Radomír Sára.

V souvislosti se snížením rizikového chování dětí a mládeže obec zajistila za podpory Jihočeského kraje také prostory pro volnočasové aktivity dětí.

V průběhu roku 2014 se obci podařilo zrekonstruovat nebytové prostory v domě č. 46 v Rožmberské ulici, která leží v sociálně vyloučené lokalitě, a vytvořit nové nízkoprahové centrum, které rozšířilo nabídku aktivit pro děti. Kromě terénní pracovnice obce se tam dětem věnuje i několik neziskových organizací, např. KOCERO, o.p.s., Lačho lav, Aver drom.

Do nové klubovny pravidelně dojíždějí i pracovníci z českokrumlovského Centra pro pomoc dětem a mládeži, o. p. s. „Jsme tam jednou týdně, ve středu, a pořádáme pro děti různé aktivity. Míváme tam pokaždé tak dvacítku dětí. Já osobně to považuji za malý zázrak, že se to podařilo," řekl Ladislav Michalík, vedoucí nízkoprahového pracoviště Bouda při CPDM. „Ohlasy máme fantastické, hodně nám i pomohlo, že jsme uspořádali týdenní letní tábor na chatě pod Kletí, kde bylo asi dvacet dětí, vesměs z Větřní."

O dotaci na letní tábor, který se uskutečnil za podpory dotačního programu prevence kriminality MV ČR, obecní úřad ve Větřní požádal i pro letošní rok. „Obec získala peníze, my jsme tábor zorganizovali," řekl Ladislav Michalík. „Díky Mikuláši Horskému, našemu terénnímu pracovníkovi, jsme se s dětmi už znali, a po táboře se to ještě zlepšilo. A hlavně Mikuláš dělá svoji práci fantasticky a děti ho milují. Klubovna ve Větřní má obrovský smysl," dodal.

Ve Větřní se zatím nepodařilo vybudovat hřiště v sociálně vyloučené lokalitě, což je jedna z budoucích priorit plánu prevence kriminality. „Zatím nám v tom brání majetkové vztahy, protože nevlastníme pozemky pod domy č. 55 a 53. Patří papírnám, ty jsou ale v insolvenci. Budeme se snažit pozemky získat a sportovní plochu na nich vybudovat," doplnil Radomír Sára.

V obci se v rámci prevence kriminality také pravidelně pořádají besedy na aktuální témata z této oblasti, jako je sebeobrana, pouliční kriminalita, domácí násilí či dluhové poradenství. O prevenci kriminality se pravidelně píše i ve větřínském tištěném zpravodaji Větrník.

Autor: Zuzana Gabajová