Ti tedy mají nyní možnost zabojovat o přízeň lidí, kteří je svými hlasy mohou podpořit a dopomoci jim tak k získání hodnotných cen. Jednou z nich je i uspořádání veselice plné hudby.

Požární stanici dobrovolných hasičů najdete v horní části Větřní. Ještě před deseti lety byste jí tam ale hledali těžko. Tenkrát tam měl své zázemí okresní podnik bytového hospodářství a na dvoře byl sběrný dvůr. Budovy ale prošly rekonstrukcí a místní sdružení hasičů disponuje hasičárnou, klubovnou, garáží, převlékárnou, zkrátka vším, co potřebují.

S nadsázkou by se dalo říci, že hasiči ve Větřní jsou takový rodinný podnik. Celkem jich je sedmnáct. Z toho donedávna čtyři z nich nesli jméno Beránek. Nedávno jeden z bratrů Beránků ze sdružení vystoupil, ovšem současně začala k hasičům docházet dcera jiného z bratří Beránků, jedenáctiletá Eliška Beránková.
„Já ještě v žádném hasičském družstvu nejsem, ale chtěla bych být," má jasno Eliška. A že jí jednou dobráci z Větřní mezi sebe přijmou asi není pochyb. „Dělá tady spoustu práce a líbí se jí tu, jinak by sem asi nechodila," usmíval se velitel hasičů a zároveň strýc budoucí hasičky František Beránek.

O místních dobrácích by se dalo mluvit i jako o bývalých profících. Až do roku 2006 působili jako profesionální jednotka hasičů sloužící v bývalých Jihočeských papírnách. Ty ovšem změnili majitele a družstvo rozpustili. Tehdejší starosta si však dobře uvědomoval, že obec bez hasičů není pořádná obec a tak založili jednotku hasičů dobrovolných. Jejich působení si chválí i současný starosta Antonín Krák: „Myslím, že dobráci, i naši zásahoví hasiči, kteří vyjíždějí k požárům, jsou velmi dobře hodnoceni ze strany profíků z Českého Krumlova. Já myslím, že ať se v Českém Krumlově pískne jakýkoli požár, nebo větší technický zásah, tak vyjíždí i naši hasiči, protože jsou většinou nedílnou součástí kteréhokoli výjezdu profíků tady z Krumlova," pochvaloval si.

Na to, že je dobráků ve Větřní „jenom" sedmnáct, mají celkem napilno. Za rok zasahují přibližně patnáctkrát. „Jsou to výjezdy k požárům, nebo technické zásahy, hledání utopených, hledání dětí a podobně," nastínil velitel František Beránek. „V letošním roce jsme vyjížděli k třinácti požárům, jednou jsme hledali kluka v Krumlově a dvakrát to byla technická pomoc – padlé stromy, odřezávání větví a podobně."

Jeden z nejtěžších zásahů vůbec popsal velitel zásahové jednotky Petr Beránek: „Byl to asi zásah, když tady hořela střecha vily po panu Spirovi. V ranních hodinách zapálil kluk, kterého pustili z léčení, prostory na půdě vily. To nám pomáhali ještě hasiči z Hořic na Šumavě, kteří měli plošinu a samozřejmě u toho byli i hasiči krumlovští," vybavuje si Petr Beránek. „Potom se to muselo ještě hlídat, aby to nechytlo znovu. Takže jsme místo monitorovali i potom a chodili jsme se tam večer koukat. No, a potom, jak tady bouchla ta plynová bomba," připomněl událost, kdy v obci vybuchla dvoukilová propanbutanová láhev. Exploze tenkrát zničila sedm bytů.

Hlasujte

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun. Nyní můžete až do pátku 20. listopadu do 15 h podpořit hasiče z Větřní. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI VETRNI na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS činí 4 koruny.