Klubovna a její návštěvníci si bohatým programem připomínali, že ten den je právě Mezinárodní den Romů. A protože se při něm nemá jenom slavit, ale hlavně si připomenout původ, jazyk a kulturu Romů, přečetla dobrovolnice Blanka Rožánková i něco z romské historie.

Odpoledne plné her, čtení a zábavy si pro místní připravili dobrovolníci a terénní pracovníci ve Větřní.
„Nejdřív budou děti malovat a budeme číst krátké povídky i hádanky a k tomu budou děti kreslit obrázky," přiblížila dění Blanka Rožánková. „Také vystoupí taneční soubor Roberta Kotlára a na závěr bude volná zábava. Každé dítě si odnese malý balíček s drobnostmi."

Obec Větřní má k těmto účelům k dispozici klubovnu s jednou společenskou místností. Podle Blanky Rožánkové to není ideální stav. „Když tu shromáždíme 32 dětí, můžou si tu tak maximálně sednout ke stolu a dělat něco vsedě. Jenomže žádné dítě nevydrží dlouho sedět, takže bychom potřebovali nějakou větší místnost, kde by se daly hrát i nějaké pohybové hry."

I tak je klubovna od pondělí do pátku hojně využívaná. „Klubovnu využívají i jiné organizace," doplnila terénní pracovnice Kateřina Křivohlávková. „Jsou to Centrum pro pomoc dětem a mládeži (CPDM) z Českého Krumlova, Komunitní centrum Rovnost (KoCeRo) a pan Pospíšil z občanského spolku Lačho Lav." Děti mají možnost se v klubovně doučovat, trávit tam volný čas. Otevřeno je různě. „Většinou od dvou hodin do šesti do večera. Přijít může každý," ujišťuje Kateřina Křivohlávková, která chystá pro romské děti z Větřní i jiné aktivity. „Pro ty nejhodnější plánujeme výlet do prachatického divadla, taky zde ve Větřní budeme slavit Den dětí a v létě pojedeme na týden na tábor pod Kleť," naznačuje Kateřina Křivohlávková další plány.

Autor: Ondřej Hellebrant