Výročí půl století od skonu geniálního vynálezce si nyní připomíná řada světových institucí, Národní památkový ústav v krajském městě nevyjímaje. Jméno Leonarda da Vinci je nyní spojeno i s věží Jakobínka hradu Rožmberk. Odehrává se tam stavební experiment, jehož cílem je výroba funkční repliky rotačního jeřábu podle skic právě Leonarda da Vinci. S pomocí tohoto středověkého mechanismu bude v letošním jubilejním roce dokončeno restaurování hradní věže Jakobínka.

Rotační jeřáb jeřáb je na věži ve výšce 35 metrů, má kolo na lidský pohon a otáčí se kolem své osy, stroj zvedne břemeno do hmotnosti až 500 kg, a to s pomocí chůze člověka o hmotnosti 70 kg, jeřáb na věž doposud vyzvedl 15 tun materiálu

„Podle dostupných informací je to jediný funkční stavební stroj inspirovaný skicami Leonarda da Vinci v Evropě,“ říká Petr Pavelec, ředitel budějovického pracoviště NPÚ a zároveň spoluautor projektu.

Památkáři totiž zjistili, že pro práce na Jakobínce je rotační jeřáb podle kreseb da Vinceho nejvhodnější. V době, kdy byl Leonard ještě mlád, byly ale podobné stavební stroje ještě velmi vzácné.

Tesařský mistr Petr Růžička, který repliku vytvořil, k tomu říká: „ Po roce 1500 se ale už pravděpodobně užívaly i na stavbách ve střední Evropě a je možné, že když byla po požáru v roce 1522 opravovaná kuželovitá klenba věže Jakobínky v Rožmberku, mohl být přitom používán obdobný typ rotačního jeřábu, jaký si před 50 lety ve Florencii naskicoval Leonardo da Vinci.“

Stavba jeřábu na věži Jakobínka byla zahájena na podzim roku 2017 a na jaře byl stroj zprovozněn.