Členové krumlovského sdružení Proradost se rozhodli dotáhnout do konce svůj nápad z minulého roku, kdy v rámci Noci s Rožmberky nainstalovali do jedné z prázdných malovaných nástěnných nik na věži zámku figurální výzdobu o velikosti 6 x 3 metry. Tentokrát chtějí osadit už všechny čtyři niky. V současnosti už pracují na výjevech. „Nemáme moc představu, jak výzdoba kdysi ve skutečnosti vypadala. Příliš se toho nedochovalo," řekl člen Proradosti Ladislav Pouzar. „Sezvali jsme tedy například kastelána Pavla Slavka či Annu Kubíkovou ze Státního oblastního archivu. Spolu jsme se pak dohodli, jakou podobu figurám dáme."

Dohoda zněla, že obrázky budou vykreslovat to, co je k vidění na Hrádku, nebo-li v Hradním muzeu, ke kterému věž patří. „Dohodli jsme se také, že do nich zakomponujeme čtyři základní živly – vodu, vzduch, zemi a oheň," dodal Pouzar.

Na podobě figur pracuje akademický malíř a známý krumlovský restaurátor Karel Hrubeš. Ten včera zmínil, že práce na jednom obrazu zabere zhruba jeden den. „Dáváme to dohromady po kouscích, abychom docílili podoby, jakou to kdysi možná mohlo mít. Máme hotové dvě figury," informoval včera.