Prezidentu Václavu Klausovi jeho nominaci navrhl premiér Petr Nečas. Martin Kuba dnes v 11 hodin složil slib a převzal jmenovací dekret od prezidenta Klause. Prezident při následném projevu zdůraznil, že potřebujeme silnou vládu a silné ministerstvo průmyslu a obchodu. Dále dodal, že chce od Kuby aktivní přístup a kvalitní vedení ministerstva. Prezident Václav Klaus při jmenování nového ministra mimo jiné řekl, že ministr průmyslu a obchodu musí být i reprezentantem ve světě a otevírat českým podnikatelům cestu na nové trhy.

Jihočeský poslanec Michal Doktor, jehož jméno bylo v souvislosti s obsazením ministerského postu také ve hře, oznámil úmysl opustit řady ODS. Jako důvod uvedl, že mu vedení strany opakovaně vyjádřilo nedůvěru, je také nespokojen s výběrem ministra průmyslu a obchodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Petr Nečas krátce po jmenování Kuby do funkce zdůraznil, že nový ministr má šanci navázat na dobrou práci svého předchůdce, zejména na řadu rozpracovaných dokumentů. "Očekáváme od Martina Kuby výraznou podporu zahraničního obchodu, export by se měl více zaměřit na trhy mimo EU, a to bude klíčovým úkolem ministra. Jsem přesvědčen, že doktor Kuba je na tyto úkoly dobře připraven a zvládne je," řekl Nečas.

Kuba ve vládě nahradí Martina Kocourka (ODS), který odstoupil kvůli aféře kolem podezřelého přesunu 16 milionů korun na účet své matky.

Jako s možným nástupcem Kocourka na postu ministra průmyslu a obchodu se přitom před pár dny uvažovalo i o dalším Jihočechovi, poslanci za ODS Michalu Doktorovi. Ten dnes potvrdil, že chce opustit ODS. Podle médií je to kvůli opakovanému vyjádření nedůvěry ze strany ODS jeho osobě.

Michal Doktor

Narodil se 2. října 1967 v Lomnici nad Lužnicí. Po maturitě na gymnáziu v Českých Budějovicích začal pracovat jako pomocný dělník na státním statku, v letech 1985 až 1988 se živil jako programátor. Poté působil deset let ve výrobním družstvu Jipro v Lomnici nad Lužnicí. Byl zde ekonomem a později i členem představenstva.

V politice působí již dvacet let. Roku 1991 vstoupil do ODS, dvanáct let byl členem zastupitelstva Lomnice nad Lužnicí. V roce 1998 byl poprvé zvolen poslancem, působil zejména v zahraničním a rozpočtovém výboru. Úspěch zaznamenal při parlamentních volbách v minulém roce, kdy se díky preferenčním hlasům dostal do sněmovny až ze sedmého místa na kandidátce.

Michal Doktor je rozvedený, má dva syny a dceru.

Sám Martin Kuba chce ve své práci klást důraz na dokončení státní energetické koncepce. S tou souvisí výstavba 3. a 4. bloku temelínské jaderné elektrárny. "Tato akce musí být přínosem pro český průmysl a celou českou ekonomiku," míní novopečený ministr. Zdůraznil také potřebu zcela otevřít systém zahraničního obchodu. "Podnikatelský sektor potřebuje podporu ministerstva a vlády, aby se mohl orientovat na rozvíjející se světové trhy."

Jako klíčový úkol pak Kuba vidí potřebu vytvořit v zemi konkurenceschopné prostředí. Nehodlá zapomenout ani na podporu běžného podnikání. Ministerstvo by mělo být podle něj pro podnikatele pomocníkem, mělo by lidi k podnikání motivovat a vytvářet jim prostředí, které dokáže udržet zaměstnanost a vytvořit nové příležitosti i přes složitou ekonomickou situaci. "V tom mi může být užitečný pohled politika z regionu i vlastní zkušenosti," dodal.

Právě podnikatelské aktivity jsou ale trnem v oku Kubových kritiků. "Zkušenost s drobným podnikáním může být naopak pozitivem," míní ale Nečas s tím, že vzhledem k povaze Kubova podnikání nemá důvod obávat se prorůstání byznysu do politiky. Kuba je provozovatel franšízové pekárny Fornetti v Mercury Centrum České Budějovice a zakladatel a společník sítě Fruit Frog - ovocné koktejly. Martin Kuba se navíc zavázal převést své aktivity na jiné členy rodiny.

MARTIN KUBA

Narodil se 9. dubna 1973 v Českých Budějovicích. Absolvoval střední průmyslovou školu stavební, střední zdravotnickou školu a lékařskou fakultu univerzity Karlovy v Praze. V roce 2002 začal pracovat jako lékař záchranné zdravotnické služby a anesteziolog.

Politice se věnuje od roku 2003. Je předsedou jihočeské ODS, zasedá v zastupitelstvu města České Budějovice i zastupitelstvu Jihočeského kraje. Od roku 2008 působil jako vicehejtman.

Zároveň je provozovatelem franchise pekárny Fornetti v českobudějovickém Mercury centru a zakladatelem a společníkem sítě Fruit Frog – ovocné koktejly. Ve volném čase rád sportuje.

Ještě letos by se měl vzdát i svých funkcí v zastupitelstvu Jihočeského kraje. Hodlá abdikovat na funkci náměstka jihočeského hejtmana a odejde i z krajského zastupitelstva.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) už s vicehejtmanem Martinem Kubou o nové situaci a jejím řešení hovořil, protože Kuba bude muset kvůli ministerské funkci opustit post vicehejtmana. Tato důležitá pozice se nyní musí nově obsadit. Podle Zimoly jde také o pokračování koalice ČSSD a ODS v rámci kraje. Zimola v této souvislosti upozornil na to, že by třeba nemusela ODS udržet současnou pozici ve vedení Jihočeského kraje. „Je otázkou, jestli ODS bude mít 1. náměstka (vicehejtmana),“ naznačil jeden z možných otazníků Zimola a nevyloučil případnou úpravu koaliční smlouvy. „Jde o to, jaké budou personální návrhy ODS, nemusely by být akceptovatelné pro ČSSD,“ upozornil Zimola s tím, že větší změny by pak musely být zahrnuté do upravené koaliční smlouvy.

„Možné je vždy všechno,“ reagoval Zimola na dotaz Deníku, jak aktuální jsou možné změny v rozdělení postů ve vedení kraje. Na druhou stranu nyní podle Zimoly není důvod ke změně dosavadní spolupráce ČSSD a ODS.

Řešení všech otázek by se mělo podle Zimoly najít v nejbližší době, v podstatě v řádu dnů. Protože Martin Kuba v nové funkci bude mít řadu neodkladných povinností, je hejtman připraven jednat i o státním svátku nebo o víkendu. „Post vicehejtmana musí být brzy obsazen, protože je to můj statutární zástupce,“ zdůraznil ale Zimola.

Martin Kuba tak ale obrací své dosavadní postoje. Když loni usiloval o zvolení místopředsedou ODS, tvrdil, že nemá žádné vládní ambice a chce zůstat regionálním politikem. "Situace v politice se ale posunula. O funkci jsem si neřekl, reagoval jsem na nabídku premiéra, možnost podílet se na práci v této složité ekonomické situaci je pro mě výzvou," reagoval Kuba.

Také Petr Nečas se netají změnou postoje k Martinu Kubovi. Odmítá ale spekulace o snaze získat jmenováním Kuby vnitrostranickou podporu či jakékoli zákulisní tlaky. "Nesmíme připustit, aby při rozhodování vlády hráli roli lidé ze zákulisí. Martina Kubu jsem ale pozorně sledoval a jsem přesvědčen, že je to autentický člověk a autentickými politickými názory, kterému nikdo nebude nakukávat, co si má myslet. Zkrátka jej považuji za aktivního a schopného politika s potřebnými zkušenostmi," ohradil se Nečas.

Martin Kuba odpověděl Deníku ještě před oficiálním vyjádření vlády. „My jsme se s panem premiérem k tomuto tématu potkali,“ potvrdil Kuba. Blíže se ale k věci vyjádřit nechtěl, pouze doplnil, že ministerstvo průmyslu a obchodu považuje za důležitý resort. „Můj osobní názor je, že je jedním z klíčových resortů, ve kterém může ODS realizovat svou politiku a chránit tuzemské podnikatele a české občany před dopady krize v eurozóně,“ zdůraznil Martin Kuba.

V pondělí, krátce před jmenováním do funkce ministra, obhájil Martin Kuba na regionální konferenci ODS post předsedy. Delegáti regionálního sněmu mu v tajné volbě odevzdali 72 ze 79 možných hlasů.