Na to, jak si budou užívat nové krásné prostory a vybavení sportovní haly, se mohou těšit obyvatelé Dolního Třebonína a okolí. Stavba haly včetně nového parkoviště pro 24 aut začala loni 29. března a letos 29. března byla stavebně dokončena. Návštěvníkům bude sloužit nejenom ke sportování, ale také ke kulturním a společenským setkáním. Obyvatelé Třebonína se tak dočkali společenských prostor, které jim roky, a s přibývajícím počtem obyvatel čím dál více, chyběly.

„Stavba je dokončena a předána obci,“ informoval starosta Pavel Ševčík o momentální situaci. „Do kolaudace bude teď ve zkušebním provozu. Halu chceme otevřít slavnostně někdy v září. Zkušební provoz tedy bude trvat zhruba půl roku.“

Objekt ještě není plně vybaven, přesto jeho prohlídka stojí za to. Hlavní centrální část tvoří velký světlý sál, tělocvična, kde se dají provozovat všechny sálové sporty, s výjimkou florbalu na závodní úrovni. Sál po obou dlouhých stranách lemují stupňovité lavice, které v sobě současně ukrývají úložné prostory. Na zadní obloukové stěně haly má v budoucnu vzniknout horolezecká stěna pro děti. Protější stěna na druhém konci sálu skrývá příjemné překvapení. Je odsunovací, a pak se před zraky návštěvníků otevře prostorné pódium pro účinkující.

K dispozici jsou ale ještě různé boční prostory. Například malý sál, vybavený barem, kuchyní, stoly se židlemi a také oponou, která zakrývá další menší podium. A jak vzápětí předvedl Jiří Krátký, nový správce objektu, také toto podium má skrytou praktickou vychytávku. Boční stěna podia se dá odsunout, čímž se rázem propojí s venkovním travnatým placem na hřišti a akcí, která se tam bude odehrávat. „Toto jsou prostory, které budou sloužit jako restaurace, pohostinství, jehož součástí je malý sál pro akce obce menšího rozsahu, jako jsou besedy, zastupitelstva, ale třeba i večírky, oslavy narozenin a podobně,“ řekl Pavel Ševčík. Mimochodem, tento malý sál má navíc prosklenou jednu boční stěnu, takže nabízí výhled ven na hřiště. Další boční prostoru vyplňuje malý sportovní sál, ideální pro sporty, při kterých je třeba, aby se sportovci viděli. Dvě stěny jsou pokryté zrcadly, což uvítají například bojové sporty, cvičení žen nebo taneční skupiny. Sportovcům jsou navíc k dispozici i sprchy a sauna.

Vybavení a placení se ještě ladí

„Ještě musíme nakoupit různé vybavení a zařízení,“ doplnil Pavel Ševčík. Dá se říct, že po dvou týdnech tu už může někdo sportovat. „To budou v první řadě škola a školka a pak se postupně přidají další organizace a zájemci. Už máme přihlášky na karate, stolní tenis, zájem o cvičení mají ženy, volejbalisté a další. V současnosti se zpracovává harmonogram využití, rezervační systém, který chceme umístit na internet, aby se zájemci mohli sami přihlašovat. Také budeme dávat dohromady poplatky za využití, protože provoz haly něco stojí a bude třeba, aby na něj ti, kteří ji budou využívat, přispěli. Pochopitelně pro školu a školku bude hala zdarma, také pro místní hasiče a určitá sleva bude i pro místní občany.“

Vytápění haly je kombinované, zajišťují ho tepelná čerpadla a plynové zářiče. „Plynové zářiče mají za úkol halu vyhřát v krátkém čase a tepelná čerpadla s rekuperační jednotkou budou udržovat vzdušnou vlhkost a výměnu vzduchu v hale,“ podotkl starosta.

K týmu lidí, kteří se o provoz haly starají, náleží také místní Miroslav Faktor, který pomáhá v oblasti sportu a při vybavení haly sportovními potřebami, na vybavení haly se podílí rovněž autor projektu architekt Ladislav Nováček.

Náklady na vybudování tohoto sportovně – kulturního centra činily 71 milionů korun bez DPH. Dvěma dotacemi v celkové hodnotě 19 milionů korun pomohl Jihočeský kraj. Obec hradí stavbu s pomocí úvěru i překlenovacího úvěru a doufá ještě v dotaci, o kterou žádá ministerstvo kultury.

Čekali padesát let

Na sportovně-kulturní centrum čekal Dolní Třebonín padesát let. Starosta zavzpomínal, když se stavěl tamní obecní úřad, v jehož přízemí nechyběla hospoda, že tam byly připraveny topné kanály, které měly vést vedle do haly nebo sálu. Ke stavbě sálu ale nikdy nedošlo. Myšlenky na stavbu se znovu objevily asi před 18 lety a před šesti lety vedení obce učinilo první pokus halu postavit. „Vznikl projekt, dávaly se dohromady peníze, ale kvůli neshodě mezi zastupiteli se stavba posunula až na teď,“ stručně shrnul vývoj projektu Pavel Ševčík.