Hasiči, profesionální i dobrovolní, 
a to zejména na Lipensku, si kvůli silnému větru užili perných chvil. A také hodně nebezpečných.
Na operačním středisku jihočeských hasičů měli v úterý odpoledne neuvěřitelné fofry. Hasičské vysílačky přenosem informací jenom hučely.

„V úterý měli hasiči na Českokrumlovsku více než sedmdesát výjezdů," sdělil Pavel Rožboud, ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Kdy přitom při některých výjezdech měli i několik zásahů na trase. Na Lipensku byli v pohotovosti všichni."

Například frymburští dobrovolní hasiči se od 14 do 22 hodin nezastavili. A to ještě byli rádi, že je nesmetla plechová střecha, kterou vítr urval z objektu zemědělského areálu ve Frymburku.

„Vyjeli jsme na stromy před Černou v Pošumaví, kde už padaly i mezi auty. Tam nám 
s odklízením pomohl jeden místní obyvatel s traktorem, tak to šlo docela rychle," vyprávěl velitel frymburských hasičů Antonín Labaj. Odtud vzápětí jeli na pomoc profesionálním hasičům do Blatné, kde vítr položil dvacet stromů. „Mezitím se objevila policie, která na křižovatce podle potřeby uzavírala vozovky. Policisté nám řekli, že popadaly stromy směrem na Lipno," líčil Antonín Labaj. Hasiči to ale nejprve chtěli probrat s krajským operačním střediskem, což je trochu zdrželo, a to bylo zřejmě veliké štěstí.

„Zvedl se silný nápor větru a viděli jsme, jak roluje střechu z toho zemědělského objektu," líčil Antonín Labaj. „Kdybychom se vydali na to Lipno hned, pravděpodobně by nás ty kusy střechy zasáhly," řekl Antonín Labaj. Pak se přesto vydali na Lipno, zatímco jim naproti postupovali pracovníci Správy a údržby silnic. Poté se vrátili a spolu s profesionálními hasiči odstranili ze silnice spadlou střechu.
„Chvílemi to bylo dost nebezpečné. Pořád jsme se kolem sebe museli dívat, jestli někde něco nepadá," přiznal frymburský velitel.

„Jsme pořád bez elekřiny," hlásila ve středu před 14. hodinou starostka Přední Výtoně Regina Houšková. „To znamená už 24 hodin. Lidé nevaří, netopí, nemrazí, nejde internet a počítače… Jsem neustále ve spojení s krizovým štábem v Českém Krumlově."

Střecha málem uletěla z vyšebrodského hotelu Šumava. „Frymburští hasiči ji naštěstí včas zajistili a připevnili. Naši hasiči byli v té době v Malontech," popsal starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. Jinak ve Vyšším Brodě spadly dva kaštany v Martínskové ulici. Vítr rovněž uvolnil jeden kontejner, který se dal do pohybu a poškodil auto. Kromě toho Vyšebrodské postihly výpadky proudu. V Herbertově a Studánkách nešel proud déle než ve městě a v Těchorázi vládlo bezproudí ještě ve středu dopoledne.

Více čtěte ve čtvrtečním Českokrumlovském deníku.