Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) také konečně získalo stavební povolení na dostavbu chybějícího kousku dálnice D3 u Tábora. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl uvedl, že podle předpokladu by mohlo být chybějících zhruba 460 metrů dálnice zprovozněno letos na přelomu července a srpna. „V tuto chvíli je vydané nepravomocné stavební povolení. Čekáme nabytí právní moci, což by se mělo stát reálně kolem 20. června. A pokud se nestane něco neočekávaného, jsme se zhotovitelem připraveni stavbu zahájit a co nejrychleji dálnici D3 v okolí motocentra dostavět. Věřím, že se tak skutečně stane a v druhé polovině června stavbu zahájíme. To znamená, že někdy na přelomu července a srpna by mohla být puštěná dálnice D3 u Tábora bez omezení do provozu,“ řekl.

Dostavba D4 má před sebou poslední měsíce prací.
Dostavba dálnice D4 má před sebou závěrečné měsíce. Vše jde podle plánu

Pomalu, ale jistě finišuje i stavební sezona na D4 na Písecku. Koncem dubna akce překročila 85 procent finanční prostavěnosti a v průběhu letošního roku zbývá položit vozovková souvrství, dokončit mosty, nainstalovat a zprovoznit dopravní informační systém, dostavět a uvést do provozu operační centrum nebo vybudovat odpočívky.

Pokud jde o další letošní uzavírky na Krumlovsku, komplikace v dopravě v Českém Krumlově sebou přinesla stavba kruhové křižovatky pod nemocnicí. Řřidiči se potýkali i s úplnou uzavírkou silnice I/3 v Kaplici-nádraží, která skončila v květnu. Většina dalších oprav na Krumlovsku budu znamenat jen částečné omezení provozu, úplné uzavírky silnic jsou na letošek naplánované dvě, resp. tři, započítáme-li několik hodin, kdy se pojede cyklistický závod Tour de Boletice.

Jaké Krumlovsko čekají letos uzavírky? 

Kruhový objezd pod krumlovskou nemocnicí by měl být hotový už před Slavnostmi pětilisté růže. „Co se omezení pod nemocnicí týká, mají zhruba měsíční náskok. Pokud se to povede, budeme před Slavnostmi hotoví,“ doufá náměstek hejtmana a krajský radní pro dopravu Antonín Krák.

Pokud jde o úplné uzavírky plánované na podzim, řidiče na Českokrumlovsku letos čekají objížďky mezi Černou v Pošumaví a Frymburkem a mezi Rojšínem a Lhotkou na Křemežsku. Částečné omezení provozu je na letošek naplánované ještě u hráze vodního díla Lipno I nebo na silnici mezi Chvalšinami a Borovou.

Úplně zavřená bude 23. června na několik hodin v rámci Cyklistického závod Jihočeské amatérské ligy Tour de Boletice 2024 silnice III/1637 v Hodňově a silnice III/12270 mezi Hodňovem a Olšinou.

Uzavírka silnice II/163 mezi Černou v Pošumaví a Milnou je naplánovaná na podzim, začít by měla 7. října a naplánovaná je na 28 kalendářních dní. Do Černé se bude z Krumlova jezdit dál po I/39, na Frymburk už to ale nepůjde. Tam bude třeba jet po objízdných trasách po II/160 (z Českého Krumlova přes Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod a Lipno nad Vltavou) nebo po II/162 (přes Větřní a Světlík).

Další úplná uzavírka bude mezi Rojšínem a Lhotkou na II/143. „Doba realizace této akce je naplánovaná na 14 kalendářních dní v období prázdnin a bude probíhat za úplné uzavírky,“ přiblížila vedoucí krajského odboru dopravy Andrea Tetourová. „Přesný datum realizace zatím není stanoven.“

Nehoda na stavbě D3. Osobní auto vyletělo ze silnice a napíchlo se na piloty mostu v hloubce zhruba šesti metrů.
Na rozestavěnou D3 spadlo auto ze silnice. Skončilo napíchlé na pilotách mostu

Částečná uzavírka čeká řidiče také mezi Chvalšinami a Borovou na silnici III/1664. „Doba realizace této akce je naplánovaná na 10 kalendářních dní, a to v období od července do listopadu 2024. Ani u této realizace zatím není stanoveno přesné datum,“ doplnila Andrea Tetourová. „V současné době je připravené výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací, rada kraje by ho měla schvalovat 28. března.“

Další omezení, tentokrát částečné, způsobí sanace skály před hrází vodního díla Lipno I, přesný termín zatím také není stanoven. Předběžně se počítá se třemi měsíci od září do listopadu.
A opravovat se bude most na silnici I/39 v Kladenském Rovném.