Studenti formou filmů a audio reportáží zmapovali život šesti svých sousedů z Českokrumlovska, lidí, kteří prožili většinu 20. století a nechali je nahlédnout do svého soukromí.
Příběhy vznikly v rámci kampaně Nezapomeňme, která oslavuje třicet let od sametové revoluce. „Pamětníkům za to patří respekt a poděkování,“ dodala Soňa Petráková ze společnosti Post Bellum (lat. „po válce“), pod jejíž hlavičkou se projekt koná. „Dovolili, aby jejich osudy znovu ožily. A je vidět, že mladí lidé mají o příběhy dvacátého století zájem a nejsou jim lhostejné.“
Přehlídku vyhrály oba týmy z gymnázia, porota ve složení Zdena Mrázková, historička Musea Fotoateliér Seidel, novinář a spisovatel David Jan Žák a pedagog a ředitel ZŠ Linecká Roman Kurz, jim totiž přidělila nejvíc bodů.
Příběhy pamětníků, fotografie, životopisy či složení žákovských týmů, které na projektu pracovaly, najdete podrobně na webu https://www.pribehynasichsousedu.cz/cesky-krumlova/cesky-krumlov-2019/.
Nezapomeňme!
Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo šest týmů, dva z gymnázia, dva ze ZŠ Plešivec a po jednom ze základních škol T. G. Masaryka a Za Nádražím.
O své vzpomínky se podělili:
Ruth Hálová, mikrobioložka a „Wintonovo dítě“
Marie Nováková, oblíbená krumlovská učitelka
Vladislav Palkovič, běžec dlouhých tratí, který se dostal do hledáčku StB
Jan Pils, zubní technik a pamětník osvobození Krumlova
Tomáš Podaný, gymnaziální profesor
Jan Študlar, fotograf-amatér z Černé v Pošumaví