Výtluk rekordman
Největší díra, kterou na nejjižnějším úseku mezinárodní silnice E55 letos silničáři spravovali, byl v Netřebicích, Padly na něj dva pytle směsi, tj. šedesát kilo.

Letošní zima dala silnicím co proto. Po kraji tak už jezdí silničáři a spravují výmoly a výtluky. Zatím jen tzv. studenou balenou směsí, čekají na jaro, až se rozjedou obalovny a oni budou moct začít s velkými akcemi.

„Letos spotřebujeme asi dvojnásobné množství studené balené směsi oproti loňsku, může za to střídání teplot a k tomu mnohem větší srážky,“ vysvětlil Jan Vykouk, náměstek provozního úseku jihočeské Správy a údržby silnic (SÚS), který je dočasně pověřený vedením organizace. Tyto menší opravy dělají krajští silničáři i pro Ředitelství silnici a dálnic, tedy na silnicích I. třídy.

Právě na jedné z nich, severojižním tahu E55, teď díry v asfaltu lepí pracovníci krumlovského závodu SÚS.

„Každé každé pondělí nebo úterý máme tzv. inspekční jízdu, monitorujeme stav a pak to opravujeme,“ přiblížil cestmistr Radim Hamáček. Při výspravě studenou balenou směsí se díra v asfaltu vysuší, aby v ní nebyla voda a prach, pak se zasype směsí, která se posype štěrkodrží a zhutní se vibrační deskou. S většími opravami začneme, až se v dubnu nebo květu otevřou obalovny.“

Velké stavby

Silnice: Kraj právě vypsal veřejné zakázky na rekonstrukci 19,2 kilometrů krajských silnic II. tříd za 215,9 mil. Kč. „Na Českobudějovicku jde o rekonstrukce úseků mezi Žárem a Svaryšovem, mezi Borovany a Ledenicemi a před Mohuřicemi. Na Krumlovsku mezi Střemily a Chvalšinami a také v Ličově. A na Jindřichohradecku mezi Klášterem a Starým Městem pod Landštejnem, Hospřízí a Kunžakem a o křižovatku ve Valtínově,“ upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu Antonín Krák. Na Budějovicku a Krumlovsku se bude pracovat od května do října, na Jindřichohradecku od června do září. Jihočeský kraj letos na opravy silnic dá 400 mil. Kč.

Podrobněji se na investice podívejte kliknutím zde.

Mosty: Přes 231 mil. korun poputuje na stavbu pěti nových jihočeských mostů: v Zářičí u Mladé Vožice na Táborsku (16,6 mil.), v Plané nad Lužnicí (2 mosty za 192,6 mil.), most na hrázi rybníka u Potočné na Jindřichohradecku (5 mil.), most přes Chotovinský potok u obce Vřesce na Táborsku (16,9 mil. Kč). „Nové stavby nahradí dosavadní nevyhovující mostní konstrukce, které budou odstraněny,“ doplnil náměstek pro veřejné zakázky Pavel Klíma.