Teoreticky by v těchto a následujících dnech měly z Českého Krumlova začít mizet všechny videoloterijní terminály. Teoreticky. Praxe bude ovšem pravděpodobně jiná. A podle dostupných informací to nebude ze dne na den, ale spíše v řádu měsíců.

Jak už Deník včera informoval, díky včerejšímu nálezu Ústavního soudu musí všichni provozovatelé výherních terminálů své přístroje odstěhovat z katastru měst a obcí, které si hazardní hry na svém území nepřejí.

Ve takové situaci je i Český Krumlov. Tady už rok a čtvrt existuje vyhláška zapovídající ve městě hrací automaty a podstatnou část hazardních her, kromě výjimky – jediného kasina ve městě. Všichni provozovatelé automatů po celé republice se ale proti zákazům obcí a měst odvolali a argumentovali tím, že Ministerstvo financí jim umožnilo takto podnikat až do roku 2014. A tak se za poslední rok a čtvrt v Krumlově v tomto ohledu nic nezměnilo.

Tomu je ale po včerejšku konec. Ústavní soud označil tuto právní úpravu za rozpornou s právem obcí na samosprávu. Obce mají ústavně garantované právo mimo jiné regulovat umisťování takzvaných interaktivních videoloterijních terminálů na svém území.

Kdy tedy město vystěhuje terminály? Nyní začínají první kola schůzek vedení radnice, městského úřadu a právníků. Zásadní ale je, že nejdříve ze všeho musí zrušit svůj souhlas s prodloužením Ministerstvo financí. A zatím  nikdo netuší, kdy se tak může stát. Místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová dodala: „Nález Ústavního soudu mne potěšil. V pondělí nás čekají jednání s právníky. Řeknou-li nám, že máme příležitost  do toho jít, budu pro, abychom se zbavili automatů na území města."

Nicméně pokračování hazardu v minulém a letošním roce, byť městem nechtěného,   přineslo do jeho kasy jen za loňský rok 3,5 milionu korun, ať už z odvodů z výherních hracích přístrojů, z loterií a her mimo výherních hracích přístrojů nebo poplatků.

„Já si myslím, že bez peněz z tohoto zdroje se obejdeme. Budeme muset prostě najít někde jinou variantu finančního příjmu. Tento není správný," dodala Jitka Zikmundová.