„Nebojte se nás," vzkazují pak obyvatelům regionální komunisté. Tolik první hlasy z prvního pracovního dne po volebním víkendu. A co říkají čísla a sami zvolení? Nejdůležitější vzkaz zní směrem k těm, kteří volit nepřišli.

„Zarazila mne nízká volební účast, kterou jsem vnímal už po prvním volebním dnu," okomentoval starosta Českého Krumlova Dalibor Carda jeden ze zásadních faktorů, který ovlivnil výsledek voleb. „Jinak by totiž volby asi nedopadly tak, jak dopadly, tedy velkým úspěchem KSČM. To samé platí i v případě ODS. Když jsem se ptal na volebních komisích, kdo chodil volit, odpověď zněla, že chybělo hodně mladých lidí a střední generace. Potom samozřejmě muselo dojít k tomu, k čemu došlo," zhodnotil Dalibor Carda.

Jak už včera Deník informoval, z českokrumlovské kandidátky vítězů krajských voleb ČSSD usednou v krajském zastupitelstvu Dalibor Carda, dále primář interny krumlovské nemocnice Jindřich Florián a starosta Větřní Antonín Krák. Za KSČM usedne v lavicích kraje po čtyřleté pauze opět Josef Kaloš, místostarosta Kaplice.

Prakticky shodně napříč politickým spektrem prohlašují, že přítomnost lidí z místních radnic na kraji by měla být pro region přínosná. Jindřich Florián z ČSSD říká: „Volby mne nepřekvapily a myslím, že ČSSD hodně ztratila, i když vyhrála. A musím dát za pravdu šéfovi komunistů, že ve volební kampani nám hodně pomohla asi nejstrašnější vláda od roku 1990."

Na jeho příkladu se dá velice dobře ilustrovat situace podstatné části zvolených osobností. „Do voleb jsem šel s tím, abych se mohl vyjadřovat ke krajskému zdravotnictví a za těch více než třicet let praxe v něm k tomu mám co říct," naznačil Jindřich Florián. Je primářem interny v Českém Krumlově, dále radním Českého Krumlova, zasedá ve vedení nemocnice i v krajském výkonném výboru ČSSD, nyní bude i krajským zastupitelem, možná i krajským radním. Je možné to vše stihnout?

„V krajské radě asi nebudu, tak úspěšný jsem zase nebyl. Ale mám na oddělení stabilní tým lékařů a výborného ředitele v nemocnici. V tomto ohledu mi práce tam nezabírá veškerý čas. V momentě, kdy bych zjistil, že nemám čas nebo něco nestíhám, tak do něčeho nepůjdu. To bude záležet na vývoji situace. Práce v nemocnici je pro mě tím nejdůležitějším," shrnul včera Jindřich Florián.

V novém krajském zastupitelstvu usedne i dosavadní krajský zastupitel z Vyššího Brodu Luboš Dvořák.
Krumlovský kandidát za ODS Petr Eliáš nepostoupil. Stejně tak Jiří Hůlka, starosta Horní Plané, který se o hlasy ucházel na společné kandidátce TOP 09 a Starostů.