„Vybrané peníze z veřejné sbírky budou určeny výhradně k opravě kulturní památky včetně zařízení. Na demontáž dřevěné plošiny a na její opravu ještě nemáme k dispozici cenové nabídky. Konkrétní čísla, co se dřevěných konstrukcí týče, bychom mohli mít v nejbližší dnech na stole. Kolik bude stát kompletní oprava zdiva Vítkova kamene, neví zatím nikdo,“ uvádí dále Gabriš a dodává, že v rámci generální opravy se vymění všechny vadné, shnilé díly. „Což znamená, že stávající forma bude kompletně nahrazena plošinou z nového materiálu, při zachování původního projektu,“ dodává starosta.

Peněžní dary je možné posílat na sbírkový účet obce Přední Výtoň: 6999316349/0800, IBAN CZ96 0800 0000 0069 9931 6349, BIC GIBACZPX.

Plošina je vyhledávanou turistickou atrakcí, protože nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Lipno a za dobrých povětrnostních podmínek i pohled na Alpy. Její jedinečnost násobí umístění v bezmála 700 let existujícím donjonu. Na základě posledního statického a dendrologického posudku skončila životnost dřevěné konstrukce vyhlídkové plošiny loni 31. října a je na ni zakázán přístup. Posudek byl vypracován odborníky na objednávku obce loni v létě.

Nejvýše položenou hradní zříceninu u nás provozuje obec od května loňského roku. Majitelem je od roku 1990, ale o provoz se dlouhé roky staralo občanské sdružení Spolek přátel pro Vítkova hrádku. Pokud se nyní v obecní sbírce vybere víc, než je potřeba na opravu plošiny, investuje obec peníze do dalších oprav. „Zejména jeho zdiva,“ zdůrazňuje starosta Gabriš.

Gotickou zříceninu ročně navštíví desítky tisíc lidí.Gotickou zříceninu ročně navštíví desítky tisíc lidí.Zdroj: Turistický spolek Lipenska

Ten stále doufá, že se jim podaří otevřít Vítkův hrádek už v květnu. Program na letní sezónu bude sestavovat ten, s kým obec uzavře smlouvu na provoz. V minulém roce to byla Spása s.r.o., která nabídla návštěvníků pestrou škálu kulturních akcí pro děti i dospělé.

Video k veřejné sbírce ke zhlédnutí ZDE

Vítkův hrádek patří mezi nejnavštěvovanější místa na celém Lipensku. Ročně tuto gotickou zříceninu navštíví desítky tisíc lidí.

Zdroj: Pavel Pechoušek