Jihočeští váleční veteráni, včetně veteránů z Českokrumlovska, nyní vkládají velké naděje do participativního rozpočtu Českých Budějovic, kde uspěli se svým projektem na vznik Centra pro válečné veterány.

„Ač jsou jihočeští váleční veteráni početnou komunitou,“ vysvětlil Jiří Kopal, národní velitel Lazarus Union Česká a Slovenská republika a generálmajor CSLI. „čítá přes 300 osob a 2100 vojenských důchodců, má také tři druhoválečné veterány, tak místo, kde by se mohli scházet a které by zároveň sloužilo jako centrum vzdělávání a osvětové činnosti, jim dlouhodobě chybí. Jihočeští veteráni by mohli dlouho vyprávět o tom, jak o různé prostory pro setkávání mnoho let usilovali, například v Českém Krumlově v bývalých kasárnách ve Vyšným.“

V Českém Krumlově na náměstí dle tradice přijel sv. Martin a kromě radosti dětem přivezl i mladé Svatomartinské víno.
Svatý Martin na bílém koni v Krumlově na náměstí opět otevřel první mladé víno

Za tím účelem se odehrála řada setkání, například letos v únoru v Českém Krumlově. Tam se dva zastupitelé města Český Krumlov, poslanec Jan Kubík, předseda jihočeské organizace Sdružení válečných veteránů ČR a předseda Jednoty Československé obce legionářské (ČsOL) Vimperk Vojtěch Plesník, terénní pracovník zapojený do projektu Československé obce legionářské Péče o válečné veterány Rudolf Krkoška a přednosta Újezdního úřadu Vojenského újezdu Boletice Marián Varga shodli, že absenci centra k setkávání je nutno napravit. Zlom nastal, když místopředseda Jednoty ČsOL Bohumír Tomášek jako občan předložil do participativního rozpočtu Českých Budějovic návrh na Centrum pro válečné veterány. Projekt se v hlasování dostal do finále. Nicméně konečné slovo je ještě na radě města.

Pokud vše dobře dopadne, jihočeští váleční veteráni získají své zázemí. Předmětem projektu je vytvoření kanceláře a velké zasedací místnosti na setkávání občanů Jihočeského kraje, válečných veteránů, vojenských důchodců a podobně. Veřejný prospěch spočívá v sociální pomoci, právních poradách, pořádání aktivit pro rozsáhlou skupinu lidí, možnosti aktivně trávit volný čas a třeba i přispět svou profesí k zlepšení k chodu komunitního centra, popřípadě se podílet na jeho provozu. Komunitní centrum může také sloužit jako středisko výchovy, vzdělávání a osvětové činnosti, kde se mladí lidé mohou dozvědět o české armádě a její úloze v různých časových obdobích s prezentací přednášek POKOS - Příprava Občana K Obraně Státu.

Vítkův hrádek se ční v krajině nad lipenským jezerem.
Vítkův hrádek má nové sociály. Čeká na jejich otevření, ale sezona už je pryč

„Dovedu si také představit, že by se zde nacházelo malé muzeum ojedinělého Výcvikového střediska mírových sil OSN, které v devadesátých letech působilo v Českém Krumlově ve Vyšným,“ doplnil Jiří Kopal.

Pomoc veteránům
Po celý listopad můžete na pobočkách knihovny, v infocentru, v divadle, v klášterech a na dalších místech ve městě pořídit kvítek, čímž přispějete na pomoc veteránům a dalším bojovníkům za svobodu prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa. Výtěžek sbírky jde také na to, aby se na jejich příběhy nezapomnělo.