Hladina Vltavy, která už nyní na náplavkách v centru Českého Krumlova lehce přesahuje, se tak odhadem můžeběhem pátečního odpoledne ještě o deset centimetrů zvednout. Podobná situace pak nastane nejspíše i v sobotu.

Stav hladiny při pátečním odpoledni ale zatím nevyžadoval žádné razantní zákroky při obraně proti velké vodě. Přesto se obyvatelé postupně připravují na večer a na sobotu.

„Zítra ráno se na odtoku z Lipna zvedá průtok o dalších deset kubických metrů,“ konstatoval v pátek před polednem službukonající dispečer Povodí Vltavy.

V historickém centru Českého Krumlova jsou nejvíce ohroženy ulice Parkán, Ostrov - Na Ostrově a ulice Rybářská.

„V lokalitě Parkán byly instalovány pytlové zábrany. Do Rybářské ulice přistavilo město kontejner s pískovými zátarasy, kde si je obyvatelé mohou dle potřeby vzít a rozmístit na ochranu svých domů,“ upřesnila mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Také českokrumlovská Městská policie neustále monitoruje vodní toky a je připravena zasáhnout.

Jak doplnila mluvčí Povodí Petra Krainová, manipulace na nádržích ve správě Povodí Vltavy probíhají tak, aby byly maximálně sníženy povodňové průtoky a volný objem využit k zachycení povodňových přítoků.

"Retenční objemy na nádržích Lipno I a Orlík jsou v současnosti zcela prázdné a ke zmenšování povodňových průtoků je využíván zásobní prostor. Odtoky z těchto nádrží jsou nyní menší než stanovený neškodný odtok," dodává Krainová.