„Rychlá, dobrodružná, velká tma a nečekaná zima, " tak shrnuje dojmy z páté etapy jedna z členek týmu Anička Michalcová. O porci bezmála padesáti kilometrů se dělila s Veronikou Horáčkovou, Kristýnou Běželovou a Rékou Udvardy. „Přehrady pouštěly vodu z větších hloubek, takže měla kolem devíti, deseti stupňů. Až na Veroniku, která má na svém kontě tři ledové míle (1609,344 metrů uplavaných ve vodě o teplotě do 5 °C, pozn. red.), jsme plavaly v neoprenech. Týnka dala v plavkách svůj poslední úsek a v závěru jsme se hecly všechny a do cíle plavaly taky bez neoprenů," líčí, jak se holky postavily ne zrovna přívětivým tepelným parametrům.

Překvapivá byla podle Aničky Michalcové také tma, z Davle do Vraného se v noci plavalo skoro poslepu. Zato ale s vidinou odpočinku. Rychlý postup Svatojánskými proudy a navazujícími přehradami umožnil štafetě nad ránem delší pauzu v Braníku, kde plavkyně využily zázemí klubovny I. plaveckého klubu otužilců. „Spaly jsme tam na zemi zabalené do kabátů," popisuje několikahodinovou přestávku. Ukončil ji brzký budíček. „V sedm hodin už jsme musely zase plavat, abychom stihly zdymadla."

Jejich proplutí má pevná pravidla. „Když jsme se blížily, posádka doprovodného člunu musela vždy dvacet minut předem zavolat obsluze. Před zdymadlem šla plavkyně z vody na břeh, ta která ji měla střídat, se nalodila, suchá proplula na člunu komorou a za zdymadlem skákala do vody," upřesňuje Anička Michalcová. Logisticky jednoduché nebylo ani plavání Prahou, lodivod se musel orientovat, mezi jakými pilíři kterého mostu lze proplout a navést tam nejen člun, ale u plavkyni.

Pod Libeňským mostem se pak skupina zastavila, užila si chvilku oddechu a dala vědět na sítích, že se blíží k cíli. Připojila se k nám spousta lidí, do Troji jsme doplavali asi v patnácti," cení si podpory ostatních plavců, otužilců i zástupkyň Aliance žen s rakovinou prsu a projektu Bellis, který si klade za cíl podporu mladých žen se stejnou diagnózou. Právě ty naopak svou akcí pod heslem Plaveme za zdravá prsa podporuje CZECH LADIES Team. Přeplavba Vltavy nenechává chladnými ani náhodné svědky. "Lidé nám mávají ze břehů a z mostů. Akorát rybáři, kterým v neděli začala sezona lovu dravců, z nás nejsou zrovna šťastní, naštěstí se nám zatím daří vyhýbat."

K tomu, aby sérii vesměs pozitivních zpráv z 350 kilometrů dlouhé cesty zakončila rozjásaná fotka z cíle na soutoku Vltavy a Labe, chybí už jen krůček. Poslední etapu startuje CZECH LADIES Team o půlnoci z úterý na středu a do Mělníka plánuje doplavat kolem 14. hodiny odpolední. Na závěrečný úsek naskáčou do vody všechny plavkyně, které se na projektu podílely. Přidat se před cílem může i kdokoli další.