Jako každoročně vyrazili na pomoc Vltavě lidé z celého Česka. Zbavili řeku sezónních nánosů, odpadů a ostatních věcí, které nejen Jihočeši do vody „odložili".

Navzdory nepřejícímu počasí se ukázalo přibližně stejné množství lidí jako v minulém ročníku, a sice 154 dobrovolníků. Letos naplnili zhruba na 560 pytlů s drobným odpadem, „čističi" vylovili i kuriózní předměty. „Kromě klasických odpadků jsme našli pneumatiky, zbytky laminátových lodí, část plechové střechy anebo také bojler," popisuje Petr Kolínský, organizátor akce za Sdružení pro Vltavu.

Srdnatí vodáčtí dobrovolníci prohledávali 12 úseků řeky na více než sedmdesátikilometrové trase z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Tradičně si nejvíc „smlsli" v úseku pod Českým Krumlovem až po Zlatou Korunu. Přesto, jak vyplývá z dat za tento a minulý rok, se vylovilo méně odpadu, čili přibližně o 15 až 20 pytlů s odpadky, což je pozitivní zpráva.

„Řekl bych, že se tak z 80 až 90 procent jedná o sezónní odpad po vodácích, zbytek pochází od chatařů nebo z černých skládek," doplňuje Petr Kolínský. Na výpravě za úklidem řeky se dostalo i na tzv. černá tábořiště. V současnosti jich je však v oblasti od Vyššího Brodu po Boršov nad Vltavou naprosté minimum, a tak dobrovolní vodáci neměli tolik starostí s odpadem z nelegálních stanovišť.

Dobrovolní pomocníci využívali lodě a rafty z půjčoven, které na akci Čištění Vltavy poskytly plavidla zdarma. Akci podpořilo více než 40 sponzorů z regionu a ostatních míst republiky.

Autor: Markéta Snížková