Čtvrteční den vypadal, že bude končit pro Hanu Bajužíkovou z Benešova nad Černou naprostou pohodou. Po vycházce se psem sledovala v televizi svůj oblíbený seriál Ulice a poslouchala déšť, který jí bubnoval na střechu a do oken. Podobných lijáků zažila už mnoho, jenomže z ničeho nic ji začala ohrožovat voda přitékající z polí. „Přišlo to strašně rychle a nečekaně. Celá oblast se z ničeho nic proměnila v jezero,“ řekla včera Bajužíková.
Právě Benešovsko zasáhly povodně ze čtvrtka na pátek nejvíce z celého Českokrumlovska. Tentokrát ale Benešováky neohrozila ani tak řeka Černá, jakožto valící se voda z polí. Ta hlavně zařádila právě u chat u hřbitova.

„Chvíli před tím jsem byla se psem venku. Nic nenasvědčovalo tomu, že by nás měla čekat taková katastrofa. Pak to ale najednou přišlo, řekla bych, že tu voda měla půl metru,“ řekla Bajužíková, která má v oblasti chatu už osm let. Nikdy se nic podobného nestalo. „Tohle jsem ještě nezažila. Voda se valila hrozným způsobem. Během chvilky měla sousedka zatopený dvůr. Chyběl kousek a měla by ji v bytě. Kůlna, garáž, všude má teď bahno,“ řekla Bajužíková. „Ke mně se voda dostala do skleníku. Papričky, rajčátka, všechno je utopené. Také technika v garáži to odskákala. Hlavně sekačka.“
Hasiči u chat pohotově zasáhli. Voda díky nim začala rychle klesat. „Kopali nějaký odtok. Opravdu se to během chvíle zlepšilo. Byl to fakt strašný zážitek. Před vodou se vážně neuteče. Stačí chvilka a jste v ní až po kolena,“ řekla Hana Bajužíková.

Voda poničila na Benešovsku několik komunikací. Některé silnice musely být včera uzavřené, například na osadu Desky. „Pod vodou se ocitly komunikace na Desky, Malonty a Děkanské Skaliny. Už nyní je jasné, že budeme muset zase investovat do oprav těchto silnic,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. „Přišlo to vážně hrozně rychle. Musím říct, že to byl docela nářez. Hasiči byli na nohou celou noc.“
„Na Benešovsku bylo celkově nejvíce zásahů z celého Českokrumlovska. Nejdříve to teklo z polí, pak se začala zvedat řeka. Byl tam vyhlášen třetí povodňový stupeň. Naštěstí se ale nakonec nic velkého nekonalo, i když to bylo samozřejmě nepříjemné,“ řekl ředitel českokrumlovských hasičů Pavel Rožboud.

Voda hrozila také v kaplické osadě Pořešín. Podle velitele místního sboru dobrovolných hasičů Václava Holemého se zvedala hladina vody v místní řece, pořešínské občany ale nijak neohrozila, protože neprotéká přímo obcí.

„V Pořešíně byl také třetí povodňový stupeň. Začalo to pak ale klesat,“ řekl jihočeských hasičský operační důstojník David Zálešák. Hasiči čerpali vodu ze sklepů v několika obcích, například v Dolním Dvořišti. Včera ráno zasahovali ještě v Chabičovicích. „Chlapi čerpali vodu hlavně v noci, ráno to pak utichlo. Všechno to byla voda, která přišla ze silnic nebo z polí,“ dodal Zálešák.

Silný déšť zasáhl například také Pohorskou Ves. „Ale zatím to naštěstí vypadá, že se žádný problém nevyskytl, i když pršelo opravdu hodně,“ oddychla si Ladislava Čuprová z místního infocentra.

V pátek večer už se situace uklidnila. Na říčce Černá v Líčově vodohospodáři stupeň bdělosti odvolali, v 18 hodin tady bylprůtok 12,6 kubíku vody za vteřinu při 82centimetrové výšce hladiny. Stejnou výšku hladiny pracovníci Povodí Vltavy naměřili i na Malši v Kaplici. VPořešínězačala Malše také klesat, v 18 hodin zdealestále platil první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti.

Do sobotního rána už se situace uklidnila docela. „Přes noc naštěstí napršelo jen málo, teď už pouze mrholí,“ hlásila v sobotu v 10 hodin starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. Nicméně škody, které voda napáchala ze čtvrtka na pátek, mají Benešovští stále na očích. „Bylo to hrozné, od krizového štábu jsme měli nahlášeno, že spadne za noc 60 milimetrů srážek na metr čtvereční, toto množství ale napršelo během tří hodin. Poničeny tak jsou některé cesty, propustky i mostky,“ doplnila Veronika Korchová.

Veliké kaluže dosud zůstávají i v chatové oblasti u benešovského hřbitova. „Voda se kvůli podmračenému počasí nevstřebává, vše je podmáčené. Hlavní ale je, že nyní už vydatně neprší. Díky tomu přestala zlobit i říčka Černá,“ podotkla Veronika Korchová.

Za pravdu jí dávají nejnovější poznatky hydrometeorologů. Ti díky příznivému vývoji stavů řek už odvolali stupně bdělosti, pohotovosti či ohrožení na všech tocích v regionu. Hladina Černé v Líčově poklesla v sobotu v 9 hodin ráno na výšku 54 centimetrů, zlobit přestala i Malše – v Kaplici se hladina řeky ve stejném čase držela na hodnotě 77 centimetrů, v Pořešíně její výška dosahovala 103 centimetrů.

Klid o víkendu panoval i na Křemežsku. Například potok v Chlumu u Křemže, který je pro místní obyvatele postrachem při každém větším dešti, tentokrát nezazlobil. „V pátek se hladina zvedla oproti normálu o 20 až 30 centimetrů, i tak v korytu zůstávala přibližně metrová rezerva. Teď už voda opadla,“ popsal v sobotu ráno Jan Laštovička, jenž v Chlumu bydlí.

Strachovat se po sobotní noci nemusejí ani obyvatelé Pohorské Vsi, kterou protéká Pohorský potok. „Noc byla celkem klidná, o tom, že by se teď někdo u nás potýkal s velkou vodou, se mi nic nedoneslo,“ potvrdila v sobotu dopoledne Ladislava Čuprová z místního infocentra.

Přestože noc ze soboty na neděli byla opět deštivá, na hladinách potoků a řek v regionu se to nijak výrazně neprojevilo. „Říčka Černá naštěstí zůstala v korytu,“ potvrdila v neděli dopoledne benešovská starostka Veronika Korchová.

Napilno v neděli neměli ani hasiči. „Ještě v sobotu jsme čerpali vodu ve Zlaté Koruně, to však byl v souvislosti s velkou vodou jediný víkendový případ,“ sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

Podle vyšebrodského hydrometeorologa Jiřího Štěpána nebyl víkend srážkově nijak výrazně nadprůměrný. „Zatímco ve čtvrtek ve Vyšším Brodě spadlo 46,2 milimetru vody na metr čtvereční, v pátek napršelo 6,5 milimetru vody, v sobotu jeden milimetr a dnes zatím nic,“ zrekapituloval krátce před nedělním polednem Jiří Štěpán. Doplnil, že denní množství srážek do 10 milimetrů na metr čtvereční není při normálním dešti nijak výjimečné.

Martin Tröster, Václav Votruba