Ale jen minulý týden krajští hygienici nedoporučovali koupání. „V tomto týdnu platí, že u některých vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže a po koupání se proto doporučujeme osprchovat se čistou vodou,“ uvedla Kamila Márová z Krajské hygienické stanice se sídlem v Českých Budějovicích.

Dobře na tom je Hornobránský rybník v Českém Krumlově, ve kterém má podle laboratorního měření ze začátku srpna voda výbornou kvalitu.

Špatně na tom s vodou není ani oblíbené koupaliště v Třísově, které čekají velké změny. „Nedávno jsme u koupaliště nechali opravit převlékárny a na příští rok se chystá úplná rekonstrukce nádrže,“ přiblížil plány Roman Kudláček, starosta Holubova, pod který Třísov spadá. „Chtěli bychom také zbudovat pláž u holubovského rybníka.“

Právě holubovský rybník na tom není po vlně veder s vodou nejlépe, ale to lidem příliš nevadí. Oficiální koupaliště to ale není, je pod dohledem Českého rybářského svazu a funguje taky jako hasičská nádrž. Přesto tu Holubov nechal už před lety vybudovat skokanský můstek a klouzačku. „Škoda, že voda je tak bahnitá a že jsou v ní sinice,“ posteskla si Irena Klečková z Holubova, která k rybníku chodí s dětmi skoro každý den.

„Kvalita není nic moc, ale dá se to,“ potvrdil Richard Vaculík, který se v rybníce koupe pravidelně, „ale je super, že je rybník poblíž restaurací a železniční zastávky. Vždycky, když máme volno na brigádě, tak tu odpočíváme, člověk se tu krásně odreaguje.“

Slušnou kvalitu vody mají na koupališti v Brloze. Starosta Martin Toman k tomu podotkl. "V obci je přírodní koupaliště s přírodním nátokem, takže se voda neustále pročišťuje, a není tedy třeba provádět testy kvality."

Naopak ve Zlaté Koruně voda v tamní hasičské nádrži ke koupání neláká, právě naopak. „Uvažujeme o rekultivaci celého objektu,“ řekl starosta Milan Štindl s tím, že by tu mělo v budoucnu vyrůst přírodní koupaliště. Místní mohou alespoň využívat workoutové hřiště, které obec vybudovala před půl rokem. Teď Zlatá Koruna sbírá ohlasy, podle kterých se rozhodne, jestli hřiště ještě rozšíří.