Tentokrát pohroma postihla především Křemežsko. Voda zatopila hlavně sklepy.

Nicméně Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje a Policie ČR v této chvíli upozorňuje a důrazně žádá vodáky v oblasti Lipenské přehrady, aby opustili tuto vodní plochu a upustili od sjíždění Lipna a blízkých toků. Důvodem je předpokládané zvýšení průtoku Lipenskou přehradou ze 70 m3 na 90 m3 za sekundu v odpoledních hodinách.

„Jednotky hasičů z Českokrumlovska vyjely k prvnímu zásahu 27. června ve 23.58 hod. A to profesionální hasiči z Křemže a poté v noci jednotka dobrovolných hasičů obce Holubov spolu s profesionály z Českého Krumlova,“ sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud. „V současnosti hasiči stavějí hráze z pytlů s pískem, čerpají vodu, zprůjezdňují a čistí komunikace.“

Během prudkých dešťů se rozlil Křemžský potok. Zaplavil domy stojící kolem něho, ale paseku v dalších staveních napáchala i voda tekoucí z polí a luk. Kolem 22. hodiny sobotní napršelo běhém krátké doby intenzivního lijáku 70 milimetrů srážek. Záplavami je trochu postižena Nová Ves a Brloh, ovšem nejvíc to schytali obyvatelé Křemže, kde byl vyhlášen stav ohrožení 3. stupně, a Holubov. "Nicméně situace není taková, že by se dala označit za katastrofální," ujistil Pavel Rožboud. Na Prachaticku je to horší.

Starosta Křemže Josef Troup ubezpečil, že se voda nedostala přímo do obytných částí domů, ale jen do několika sklepů."Z nich hasiči vodu odčerpali. Zaplaven byl také sklep kulturního domu ve Chmelné," řekl Troup. Poměrně velké škody voda ale způsobilana komunikacích. "Hlavně na cestách ve Stupné, Loučeji a Chlumu nám to udělalo paseku," uvedl křemežský starosta. Okamžitě se městys pustil do oprav jedné z cest. "Je to cesta vedoucí k samotě. Musíme ji opravit, aby se lidé ráno dostali do práce. Momentálně takénaši dobrovolní hasiči pytlují."

Situace v Chlumu vypadala v noci dramaticky. "Jednu chvíli to tu byly Niagárské vodopády. V noci jsem si to tu procházel a myslel jsem, že mě ta voda strhne, že se utopím. Prostě hrůza," líčil jeden z místních občanů, který bydlí blízko rozdováděné vody. Klidnou noc nezažila ani rodina Nikoly Stradové: "Moc se u nás nespalo, protože se voda dostala až k nám na dvůr. Naštěstí ji ale ještě nemáme doma." Místní lidé se obávajínadcházející noci. Jsou značně skeptičtí. "Přijde to zase, je nám to jasné," shodli se smutně.

Ani v nedalekém Brloze se voda nedostala přímo do obytných částí. Přesto nedala nikomu spát. "Voda tekla někdy po půlnoci prudce z kopců dolů a začala ohrožovat některé baráky. Hasiči tedy museli udělat preventivní opatření. Naštěstí ale situace nebyla nikterak zoufalá," řeklbrložský starosta Libor Lev. "Voda se dostalado některých stodol a podobných hospodářských objektů. Trable měla i jedna firma v Rojšíně, která musela otevřít vrata, aby mohla voda volně odtékat," dodal Lev.

Místy už se rozlil i Chvalšinský potok, voda z jeho koryta se rozlila do zahrádek v Českém Krumlově. Oba potoky ústí do Vltavy, na které je v Českém Krumlově vyhlášen 2. povodňový stupeň.

Další vyhlídky s ohledem na předpověď počasi nejsou nejlepší. "Sešli jsme se na schůzce se starosty a zástupci Povodí Vltavy. V současnosti se do Vltavy z lipenské přehrady vypouští 70 kubíků vody za sekundu a nedá se předpokládat, že se průtok vody ve Vltavě bude snižovat. Naopak se bude ještě zvyšovat a je třeba počítat s tím, že i poté,až se situace stabilizuje, bude ještě nějakou dobu trvat, než bude průtok zase snížen. Proto vodákům v žádném případě nedoporučujeme, aby se teď vydávali na vodu," zdůraznil Pavel Rožboud.

Hasičiod soboty do nedělních 9.30 hodin zaznamenali v Jihočeském kraji přes sto událostí. Zasahovalo dvanáct jednotek profesionálních hasičů a 37 jednotek dobrovolných hasičů. Místy zásahů byly a nadále jsou oblasti Prachaticka, Strakonicka, Českobudějovicka, Českokrumlovska.

„Hasiči evakuovali okolo 400 osob, především z oblastí Husince, Věšovic, Strunkovic, Střelských Hoštic, Bavorova, Volyně. Aktuálně evakuujeme část obyvatel Protivína a Putimi. Třetí stupeň povodňové aktivity máme hlášen na tocích Blanice, Otavy ve Strakonicích a Bezdrevského potoka,“ informovala mluvčí jihočeských hasičů Nicole Hovorková.