Místostarosta Kaplice Josef Kaloš byl přítomen při pomoci pro paní Vaněčkovou. „Kaplicí protéká zhruba 100 m3 za sekundu a na Ličově 75 m3 za sekundu. V roce 2002 protékalo Kaplicí dvakrát tolik. Zatím se situace nedá porovnávat, řeka stále stoupá a podle námi dostupných informací by měla Malše kulminovat mezi 15. a 17. hodinou," řekl Josef Kaloš. „Pokud se zvedne hladina o půl metru, nastane kritický stav na Bělidle, kde bude plno lidí potřebovat pomoc," dodal místostarosta Kaplice.

V pozoru je i Olga Bohatová, která bydlí v domě u kaplického parku. „Okolo půl třetí v noci mě vzbudili, že se zvedá voda, ať si přeparkuji auto. Hladina se zvedla poměrně dost rychle. Doufáme že zídka plotu je dost vysoká a voda už stoupat nebude," vyprávěla Olga Bohatová, která se svým mužem koupila dům po povodních v roce 2002.

S vodou v domech se potýká také Pořešín. Ačkoliv je vysoko nad řekou, veškerá voda z okolí stéká do obce. „Vodu v domě máme každoročně, už se přes čtyři roky jedná s městem Kaplice o řešení," popisoval nešťastnou situaci František Majer.

Zatopené jsou také zahrádkářské kolonie u říček, ze kterých se stal rozlitý velký potok. Jiřina Pavlíková má zahrádku u Sokolky, pod Pořešínem, a doufá, že se neprotrhne náhon. To by se voda valila i přes jejich zahradu.

Žďárský potok se rozlil po zahrádkářské žďárské kolonii a voda teče přes jednotlivé zahrádky.

Autor: Petr Skřivánek