Své jim k tomu řekl i Lukáš Pollert, olympijský vítěz v kanoistice. I on přiznal, že řeku před několika lety velice silně podcenil: „Převrátil se s námi raft, na kterém jsem měl šest dětí. Všechny sice měly vesty, ale tři z nich mi zmizely,“ popsal Lukáš Pollert. Naštěstí mu při jejich záchraně pomohli ostatní vodáci. A co je nejdůležitější, zachránili je. „Byla to pro mne strašná zkušenost. Pokud je hodně vody, dávejte si na to pozor,“ dodal Lukáš Pollert.

Pravdou ale je, že pro některé vodymilovné nadšence je Vltava spíše takzvaným olejíčkem. „My jsme z Vysokého Mýta a jezdíme Divokou Orlici. Vltava je pro nás spíše rekreace,“ shodli se s úsměvem Tomáš Mlejnek a jeho kamarádi. Ti se letos z Vyššího Brodu vydali na Vltavu už počtvrté. A ani s typickým doprovodem některých vodáků, alkoholem, to nepřeháněli. Jsou zvyklí. Na Orlici si žádný alkohol před pádlováním nedovolí, tam to chce prý opravdu čistou hlavu.
I když podle vyšebrodského vodníka Brodimila, který odemykání Vltavy doprovází, prý kapka alkoholu neuškodí. „Doporučím takovou meducínu: Trocha rumu a trocha vody. Ale pozor, i ta voda tam musí být,“ uvedl pro Deník Brodimil.

Nicméně i skutečný lékařský um přišel na břehu Vltavy vhod a to z rukou nad míru povolaných. Hned během proslovu se totiž v blízkosti Tomáše Pollerta na chvilku skácela malá dívka a olympionik ihned přiskočil a pomáhal. Možná až v tu chvíli leckterému přihlížejícímu došlo, že volat záchranku je zbytečné, neboť tu zasahuje nejen kanoista, ale také lékař MUDr. Pollert s atestací interní a urgentní medicíny.

Jak později dodal, své zkušenosti na vodě už také využil, například při šťastné záchraně vodáka uvízlého na dvacet minut v kánoi zaklesnuté pod vodou.