Nepouštějte se nyní na Vltavu, plavba na ní je nebezpečná!

I přes tuto výstrahu je poměrně často vidět, jak kalný mohutný proud rychle unáší pryč skupinky vodáků na raftech nebo lodích.

Policisté s hasiči, kteří několik hodin kolem řeky pátrali po zmizelém vodákovi, jsou tím velice znepokojeni.

O to víc, když vidí, jak jsou vodáci lehkovážní a varování nikterak nedbají.

„Například v pátek ve Zlaté Koruně zastavili dvě dívky na gumové kánoi, nedovolili jim jet dál a vytáhli jim loď z vody. Ale když odjeli, dívky znovu v plavbě pokračovaly,“ řekla mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková.

Děvčata neodjela daleko, nad jezem se dostala do velice kritické situace, kdy jim hrozilo, že se na jezu vyklopí. Dívky chtěly totiž sjet šlajsnu na rozbouřeném jezu, jenže je vtáhl silný proud nad jezem, takže jely jinam, než chtěly. Plavba se změnila v boj o život.

Mokrý boj o život

Usilovným pádlováním proti proudu se jim podařilo dostat na kamenný ostrůvek, odkud je museli zachránit policisté s hasiči.

„Málem je to smetlo, div se neutopily. Vidíme po řece plout řadu vodáků bez vest, bez přileb a často opilých,“ říká policejní mluvčí Michaela Hončíková.

„Když ty lidi vidím, dělá se mi špatně. Voda už se místy pomalu vylévá ze břehů, děsíme se, aby o víkendu nepřijely na Vltavu davy lidí z celé republiky.“

Policisté proto v těchto dnech objíždějí vodácké kempy a jejich osazenstvo důrazně varují, aby na řeku nejezdili.