Vodácká sezona se nezadržitelně blíží a i ta letošní bude v centru Českého Krumlova poznamenána pracemi na protipovodňových opatřeních.

Ačkoliv se vodáci už nebudou muset v létě vyhýbat bagrům uprostřed řeky, některým omezením neujdou.

„Povodí Vltavy, město Český Krumlov a místní vodácké provozovny vytypovaly nejvhodnější lokalitu pro vodácký servis výstupu z lodí na náplavce u pivovaru v místě mezi pěší lávkou a mostem u pivovaru,“ přiblížila v pondělí mluvčí radnice Jitka Augustinová.

V tomto místě budou upraveny břehy pomocí speciálních schůdků pro vynášení lodí různých délek a tvarů.

„Reagovali jsme na požadavky vodácké veřejnosti a organizátorů Krumlovského vodáckého maratonu a jak u vstupu do pivovarské zahrady, tak i u výstupního místa vodáků budou břehy osazeny dvojicemi širokých kamenných schodů, přes něž bude možné z vody vytáhnout různě dlouhé lodě i vory,“ doplnil mluvčí Martin Poláček z Povodí Vltavy.

Vodáci změny vítají

Jak v pondělí doplnila Hana Šmahová za organizátory vodáckého maratonu, jsou pořadatelé rádi, že byly jejich připomínky vzaty v úvahu. „Vydláždění břehů řeky v celé délce by totiž znemožnilo bezpečný výstup z lodí,“ uvedla.

Totéž se týká i ostatních vodáků. Výstup z lodí bude podle nových pravidel umožněn i na veřejném prostranství na takzvané Vaře, kde sídlí dvě půjčovny lodí. Veškerá manipulace a přenášení lodí a materiálu k vodě bude možné pouze ručně a nebude zde možný příjezd až k řece.

Dalšími přístupy z řeky do města budou různé drobné schůdky a úvazná oka, která budou navrtána do zadlážděných břehů u frekventovaných výstupních míst, jako je Ostrov, různé restaurace a provozovny.

„Českým Krumlovem v sezóně projíždí velké množství lodí a vodáci se v centru rádi zastaví a občerství. Vycházíme jim tímto vstříc a na březích ukotvíme široká oka pro uvazování lodí, aby si mohli bezpečně uvázat svou loď a vylézt na břeh. Toto řešení vítá také většina restauratérů, kteří nabízejí občerstvení na předzahrádkách nebo terasách u vody,“ doplnil Poláček.

Práce na protipovodňových opatřeních poběží v centru Českého Krumlova nejméně do července letošního roku. Oproti loňskému roku by se ale lodí a samotných vodáků, jichž projede během léta městem asi sto tisíc, nějak zásadně dotknout neměly. Práce na protipovodňových opatřeních těchto etap by měly být dokončeny do června 2010.

„Většina prací by měla být dokončena ještě před zahájením vodácké sezóny na Vltavě. Dokončení stavby je ale plánováno na letní měsíce 2010. Práce jsou hodně závislé na počasí a na stavu vody v řece.

Předpokládáme, že v korytě by vodáky nemělo čekat žádné omezení, upravovat budeme břehy na spodní části řeky. Je třeba, aby vodáci dávali pozor a dodržovali pokyny stavby nebo značení na březích,“ upřesnil Miloslav Šafář, výrobní ředitel stavební společnosti Zvánovec, dodavatele stavebních prací.