Krytý bazén, u něho venkovní plovárna a zázemí pro vyznavače stolního tenisu, ruských kuželek nebo pétanque. Tak by měl vypadat areál vodního světa, jenž má v několika etapách vyrůst na pozemcích u benzinové stanice ve Velešíně.

Na základě územního řízení, které se uskutečnilo v uplynulých dnech, by mělo do dvou týdnů nabýt právní moci územní rozhodnutí ke stavbě.

„To bude v podstatě prvním zásadnějším krokem k výstavbě vodního světa, neboť tento dokument potvrzuje, kde a přibližně v jaké podobě může bazén stát,“ vysvětlil starosta Velešína Josef Klíma.

Otázkou, kde vytvořit vhodné zázemí ke koupání, se Velešínští zabývají již od roku 1976, kdy se začala napouštět římovská přehrada, a tím zůstala řeka Malše místním obyvatelům ke koupání zapovězena.

Po návrzích vybudovat venkovní umělou nádrž v lokalitě Na Vrších anebo vytvořit vhodné podmínky ke koupání v některém z rybníků zastupitelstvo odsouhlasilo zmíněný projekt vodního světa.

Bazén přibližně za 150 milionů korun má Velešínským pomoci vystavět a provozovat soukromý investor. Díky územnímu rozhodnutí jej teď mohou začít hledat.

„Nyní vypíšeme soutěž, která ukáže, zda a za jakých podmínek je projekt možné ve Velešíně realizovat. Poté bychom vypsali výběrové řízení na investora či spoluinvestora stavby,“ naznačil Josef Klíma s tím, že někteří investoři se již o možnost výstavby bazénu zajímali.

Přestože záměr stavby vodního světa dostal od zastupitelů zelenou, někteří z nich se s projektem v jeho současné podobě nechtějí smířit.

„Jsem spíše pro otevřené koupaliště, protože investice v takové výši, v jaké je navržena, se mi na poměry Velešína zdá přemrštěná. Ale pokud se najde investor, který vše postaví a bude provozovat za své peníze, nebudu proti. S návratností vložených prostředků se však podle mě počítat nedá,“ sdělil místostarosta Jiří Růžička.

Podle Josefa Klímy však bazén do města naláká turisty z širokého okolí. Na jeho ztrátový provoz by tak mohl vydělávat hotel, jenž má být součástí komplexu.

„V poslední době se navíc nabízejí alternativní energetické zdroje, které mohou provoz vodního světa zlevnit. Vše je na případném investorovi, který si konečnou verzi projektu uzpůsobí podle svých představ,“ doplnil Josef Klíma.

„Bez aquaparku bych se obešla. Ale pokud se má stavět, pak tam, kde by areál nezabíral úrodná pole,“ míní Marie Pešková z Velešína.