Pod deštníky se na pláži v chladu choulí přihlížející, do vody právě tryskem vyrážejí dvě z řady záchranářek. Čeká je několikasetmetrový okruh pádlování rukama na speciálním plováku a poté seskok z něj u břehu a trysk vodou zpět na pláž. Z nebe padají provazy vody na hladinu Lipna. Voda nahoře, voda dole.

„Makej, makej, zaber!" Zní ze břehu. Mladá záchranářka ztrácí na plováku rovnováhu, padá do vody a poslední desítky metrů ke břehu už má tak daleko komplikovanější.
Nafialovělá kůže dívek dává najevo, že lidově řečeno, přetopeno tady není. Stejně tak jim po závodu není příliš do řeči.
V Horní Plané se konalo další Mistrovství České republiky v plážových a mořských disciplínách vodních záchranných služeb juniorů i seniorů. Svou záchranářskou všestrannost museli prokázat v pěti různých disciplínách.

Jednou z disciplín, která závodníky čeká na trase dvě stě, čtyři sta a znovu dvě stě metrů, je běh, plavání a opět běh. „Kdo to nemá vyzkoušené a natrénované, ten tuto disciplínu velice těžko zvládá," okomentoval dění technický ředitel závodu Jaromír Berounský. V tomto případě hraje chladné počasí závodníkům do noty. Pokud panuje horko, pak po dvousetmetrovém trysku vletět do studené vody, to zavání kolapsem.
„Kvalitní závodníky máme," míní Jaromír Berounský, tentokrát z pozice člena krumlovského týmu záchranářů a otce dvou dospívajících dětí, které má na trase a které také obsazují pravidelně první příčky celkových pořadí. „Je to ale dočasné. Až oni odejdou, odejít s nimi může i ten úspěch," dodává otec.
Mistrovství České republiky v plážových a mořských disciplínách je i dalším z nominačních závodů na Mistrovství Evropy i světa.

„Nominovaní závodníci mohou na evropské i světové mistrovství odjet," dodává velitel krumlovských záchranářů Milan Bukáček. Jenže dodává ono pověstné ale. „Někdy máme určitý pocit prázdnoty. My svoji mládež trénujeme, honíme ji, asi dobře, protože výsledky mají, ale pak přijde cesta na mistrovství Evropy i světa. Jen náklady s tím spojené jsou sto tisíc na jednoho. A od nás by tam mělo odjet pět lidí," dodává Milan Bukáček. Tady už jinak odolným záchranářům docházejí síly, tentokrát finanční.

„Nezbývá nám, než se obracet s prosbou o pomoc k různým subjektům, ale pořád nám chybí obrovská částka," popisuje dilema velitel Bukáček s tím, že pro závodníky, kteří nemají ekonomicky silné rodinné zázemí, je účast na evropských či světových akcích zcela nedostupná.