„Náš majetek budeme mít konečně perfektně chráněný pod zámkem,“ pochvaluje si Milan Bukáček, šéf Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov. „Navíc bude pod střechou a v teple, takže nebude znehodnocován.“ Také se snad už nebude opakovat situace z roku 2016, kdy jim ve Vltavici neznámý zloděj ukradl motor k lodi a způsobil škodu za více než 750 000 korun. „Loděnice stojí,“ dodal Milan Bukáček. „Hotová by měla být do konce roku.“

Na stavbu nové loděnice přispěl Jihočeský kraj, Nadace ČEZ a další firmy a soukromé subjekty. „Velkou část pak uhradí vodní záchranáři z vlastních prostředků, které si vydělali například pořádáním kurzů první pomoci, teambuildingů pro různé firmy a podobně,“ dodal Pavel Pechoušek, mluvčí Turistického spolku Lipenska, jehož jsou vodní záchranáři také členem.

Lipenští vodní záchranáři letos vyjížděli ke 160 zásahům, což znamená ve srovnání s loňskem zhruba desetiprocentní nárůst. Během léta nejčastěji pospíchali k převráceným jachtám a rybářům. Podařilo se jim zachránit pět osob v přímém ohrožení života, kteří by bez okamžitého, profesionálního a rychlého zásahu nepřežili. Třem lidem již ale pomoci nedokázali.