Pohár letos oslavil svůj jubilejní 20. ročník. Konal se v sobotu 4. listopadu a krumlovským se ukázkově vydařil. „Mladí záchranáři ukázali svoji sílu v závodech dvojic, kde dosáhli lepších výsledků než v jednotlivcích. Jde vidět, že týmová spolupráce jim je blízká. Nakonec ze závodů přivezli dvě zlaté a čtyři stříbrné medaile,“ přiblížil velitel VZS ČČK ČK Milan Bukáček.

Přípravy na výstavu Vánoční stromek v proměnách času v Regionálním muzeum v Českém Krumlově. Vernisáž je 14. listopadu od 18 hodin, k vidění bude do 7. ledna.
Tady už mají nazdobené stromečky. Pomohly i děti z krumlovských škol a školek

Zahájení závodu z počátku provázely zdržení a komplikace, které nastaly při zadávání závodníků do systému rozplaveb. Posléze se na poradě vedoucích týmů rozhodlo o zrušení disciplíny „záchrana v oděvu“. Ta je sice pro Prahu 15 ikonická, jenže zabírá nejvíc času na přípravu a realizaci.

Nic z toho nezabránilo Jakubu Paulusovi, Tomáši Svobodovi a Tereze Kozákové, aby parádně zahájili disciplíny jednotlivců, které proběhly v dopolední části. Ve svých rozplavbách od začátku sbírali vysoká umístění. Soutěžilo se v disciplínách 50 m záchrana modelu, 100 m záchranný polohový závod a 100 m tažení modelu s pásem a ploutvemi. Chlapcům nakonec jejich výkony k dosažení na stupně vítězů nestačily. Naopak Tereza Kozáková (2006), bývalá reprezentantka, si doplavala pro zasloužené první místo. Český Krumlov je tak o něco blíž k tomu, aby měl opět v týmu reprezentanta ČR na Mistrovství světa a Evropy.

Odpoledne odstartovaly disciplíny dvojic, kde se soutěží v 50 m+50 m záchrana s ploutvemi, 50 m+50 m tažení tonoucího, 50 m + 50 m + 50 m dopomoc unavenému plavci, záchrana pomocí lana, simulovaná záchranná akce a uzlování. Do závodů se zapojili dvojice: Jakub Paulus a Dan Doležal, Martin Souček a Patrik Večerek, Tomáš Svoboda a Kristýna Kozáková, Simona Šimonová a Klára Součková, Nela Petrů a Anna Walterová, Agáta Průchová a Amálie Tomanová.

Trenéry příjemně překvapily dvojice Součková a Šimonová (2011, 2010), Petrů a Walterová (2011). Jedná se o nejmladší závodnice za Český Krumlov. Ve svých rozplavbách solidně předbíhaly většinu závodnic z jiných klubů a nakonec vyplavaly obě dvojice stříbrnou medaili. „Naše „zlatá dvojice“ Tomanová a Průchová (2008, 2007) to z počátku neměla jednoduché. V první disciplíně obdržely dívky diskvalifikaci za nedodržení pravidel disciplíny, neboť Agátka při skoku ztratila ploutev. Ale poté zabraly a je z toho první místo,“ okomentoval spokojeně trenér Štěpán Šesták.

Z vernisáže výstavy Bim, Bam, Bum Vlasty Baránkové v českokrumlovských klášterech. Na snímku (zleva) ilustrátoři Jindra Čapek a Vlasta Baránková, kurátor klášterů Ivo Janoušek a ředitel krumlovského divadla Jan Vozábal.
Krumlovské kláštery praskaly ve švech. Ilustrace Vlasty Baránkové přitáhly davy

Michal Svoboda, který jel původně pouze jako vedoucí, dostal nabídku na místě jít do mixované dvojice s Kristýnou Marinčovou (VZS Brno) a také se zúčastnit. „Je z toho krásné druhé místo. Další „stříbrnou“ dvojicí je Daniel Doležal a Jakub Paulus (2007). Ti bravurně zvládli vrh lanem a tažení tonoucího“ dodal s úsměvem trenér. „Bylo vidět, že do závodů vložili mládežníci všechno, což se rozhodně vyplatilo. Zaslouží si pochvalu a respekt. Ať jim jsou cenné kovy motivací k dalšímu zlepšování a dalším výhrám.“