Pohár letos oslavil svůj jubilejní 20. ročník. Konal se v sobotu 4. listopadu a krumlovským se ukázkově vydařil. „Mladí záchranáři ukázali svoji sílu v závodech dvojic, kde dosáhli lepších výsledků než v jednotlivcích. Jde vidět, že týmová spolupráce jim je blízká. Nakonec ze závodů přivezli dvě zlaté a čtyři stříbrné medaile,“ přiblížil velitel VZS ČČK ČK Milan Bukáček.

Zahájení závodu z počátku provázely zdržení a komplikace, které nastaly při zadávání závodníků do systému rozplaveb. Posléze se na poradě vedoucích týmů rozhodlo o zrušení disciplíny „záchrana v oděvu“. Ta je sice pro Prahu 15 ikonická, jenže zabírá nejvíc času na přípravu a realizaci.

Nic z toho nezabránilo Jakubu Paulusovi, Tomáši Svobodovi a Tereze Kozákové, aby parádně zahájili disciplíny jednotlivců, které proběhly v dopolední části. Ve svých rozplavbách od začátku sbírali vysoká umístění. Soutěžilo se v disciplínách 50 m záchrana modelu, 100 m záchranný polohový závod a 100 m tažení modelu s pásem a ploutvemi. Chlapcům nakonec jejich výkony k dosažení na stupně vítězů nestačily. Naopak Tereza Kozáková (2006), bývalá reprezentantka, si doplavala pro zasloužené první místo. Český Krumlov je tak o něco blíž k tomu, aby měl opět v týmu reprezentanta ČR na Mistrovství světa a Evropy.

Odpoledne odstartovaly disciplíny dvojic, kde se soutěží v 50 m+50 m záchrana s ploutvemi, 50 m+50 m tažení tonoucího, 50 m + 50 m + 50 m dopomoc unavenému plavci, záchrana pomocí lana, simulovaná záchranná akce a uzlování. Do závodů se zapojili dvojice: Jakub Paulus a Dan Doležal, Martin Souček a Patrik Večerek, Tomáš Svoboda a Kristýna Kozáková, Simona Šimonová a Klára Součková, Nela Petrů a Anna Walterová, Agáta Průchová a Amálie Tomanová.

Trenéry příjemně překvapily dvojice Součková a Šimonová (2011, 2010), Petrů a Walterová (2011). Jedná se o nejmladší závodnice za Český Krumlov. Ve svých rozplavbách solidně předbíhaly většinu závodnic z jiných klubů a nakonec vyplavaly obě dvojice stříbrnou medaili. „Naše „zlatá dvojice“ Tomanová a Průchová (2008, 2007) to z počátku neměla jednoduché. V první disciplíně obdržely dívky diskvalifikaci za nedodržení pravidel disciplíny, neboť Agátka při skoku ztratila ploutev. Ale poté zabraly a je z toho první místo,“ okomentoval spokojeně trenér Štěpán Šesták.

Michal Svoboda, který jel původně pouze jako vedoucí, dostal nabídku na místě jít do mixované dvojice s Kristýnou Marinčovou (VZS Brno) a také se zúčastnit. „Je z toho krásné druhé místo. Další „stříbrnou“ dvojicí je Daniel Doležal a Jakub Paulus (2007). Ti bravurně zvládli vrh lanem a tažení tonoucího“ dodal s úsměvem trenér. „Bylo vidět, že do závodů vložili mládežníci všechno, což se rozhodně vyplatilo. Zaslouží si pochvalu a respekt. Ať jim jsou cenné kovy motivací k dalšímu zlepšování a dalším výhrám.“