21.35: Doba pokročila. Ve volebním okrsku č. 2 v domě s pečovatelskou službou v Záluží je klid až moc velký. Nikde ani noha, jenom ve volební místnosti v patře čekají členové komise na poslední zbloudilce. Těch se ale dnes už asi nedočkají. Předseda komise Josef Slupka nudu zahání sledováním obrazovky notebooku. "Je to slabé, zatím přišlo 24 lidí ze 115." Místnost působí uspávacím dojmem. "Opravdu teď zrovna bojujeme s hroznou spací krizí," smějí se mladě ženy z komise. 21.05: Ve volební místnosti na bývalém učilišti ve Větřní zavládl klid. Největšínával tu komise zanamenala kolem 14. hodiny, teď je návštěvnost slabá. Nudu lidé kolem volebních uren zahánějí hovorem, protože nic jiného k dispozici nemjaí.

20.33: Venku se rozpršelo a tak se hovory voličů přicházejích do volebních místností točí kolem počasí. Tak je tomu ve Věžovaté Pláni, kde v této chvíli registrují zhruba dvacetiprocentní účast. "Lidi docela chodí," přitakal místopředseda Josef Čížek. "Vždycky tady lidí chodí volit víc první den, než ten druhý. Ale domníváme se, že volební účast zřejmě nebude nic moc."

20.01: V okrsku ve Vyšném v sídle Českého červeného kříže vládne pohoda a veselá nálada. Komise před půlhodinou počítala hlasy a došla k pěknému výsledku - již se dostavilo téměř dvacet sedm procent voličů! "Voliči opravdu chodí dost, až jsme se divili a diví se i členové komise, kteří strávili u voleb již hodně let," řekla zapisovatelka Ivana Selucká. "Například právě odešlo pět voličů, máme tu dvě kóje, a museli čekat, až na ně dojde řada."  Volit chodí lidi s pejsky, děti s babičkami a najdou se i tací, co členům komise něco přinesou.  "Jedna paní nám přinesla kytičku ze své zahrádky. Dali jsme si ji tady do skleničky od coca-coly," popisuje Ivana Selucká.

A hlady komise také netrpí. Předseda komise přinesl výborný tvarohový koláč, místopředsedkyně zase koláč z cukety. "Manželka předsedy mu zavolala: přijď, už je pečený! Tak pro něj předseda doběhl domů," líčila se smíchem zapisovatelka.

17.50: Krajské volby považují za velmi důležité Dana a Jiří Meisetschlägerovi z Českého Krumlova. „Krajské volby jsou důležitější než ty republikové, lidé by se jich určitě zúčastnit měli," mají jasno. Sami na volby chodí vždycky. „Musela by to být výjimka, aby tomu tak nebylo."

17.16: Zatímco na radnici se lidé hrnuli už ve dvě hodiny odpoledne, o kus dál, na okrsku v Základní škole Linecká, byl klid. „Zatím tu byl jen jeden volič. Mysleli jsme si, že jste další, tak jsme měli radost," vtipkovala zhruba ve čtvrt na tři tamní volební komise. Členka komise Jana Švábecká zmínila, že jejich volební okrsek čítá 344 voličů, přičemž volební účast bývá zhruba 40 procent. „V minulých letech sem leckdy přišli i opilí vodáci, kteří měli voličské průkazy," zavzpomínala.

16.40: První voličkou okrsku 8 v Českém Krumlově byla Anna Neubauerová. Před volební místností čekala už deset minut před druhou hodinou odpoledne.

15.15: V Černé v Pošumaví se během první hodiny k volební komisi na obecním úřadě dostavilo čtyřicet lidí. "To je asi pět procent voličů," doplnil redaktor Deníku. Tady bude zajímavé, jak se asi k volbám postaví místní lidé, neboť rozbroj mezi některými z nich a úředníky kraje kvůli chystanému projektu Šumavské elektrické dráhy (ŠED) je všeobecně znám. "Pro ŠED místní lidé jsou i nejsou," říká náš redaktor. "V každém případě je hlavním tématem voleb práce, sháňka po pracovních místech, i pro to jsou někteří pro ŠED."

14.53: Cestu k volební urně nemá zrovna jednoduchou pracovník v zemědělství Milan Pacner z Přední Zvonkové. V pátek kolem 15 hodin odpoledne měl plné ruce ruce práce s přeháněním dobytka na pastvě na farmě Valtrov. "Nevím ještě, jestli půjdu k volbám. Ale asi ano," říkal. "To pak musím autem do Horní Plané. Pochopitelně přes Lipno musím jet přívozem. Ale teď na podzim to není žádný problém, dokud přívoz jezdí. Horší je to v zimě. To pak musíme do Plané objet nebo jet přes led," dodal s úsměvem.

14.35: Vlasta Slípková z Loučovic v této chvíli čistí čerstvě přinesené houby. K volbám nechvátá, chystá se tam až zítra. "Můj Imro našel spostu modráků. Během hodiny třicet. A hsou krásné, mlaďoučké, čerstvé. V lese je prý plno lidí," hlásila. "Volit půjdeme až zítra ráno. Zatím se rozhoduje mezi dvěma volebními uskupeními. Je hrozně těžké, koho vybrat. Těžko se dá někomu věřit," povzdechla si.

14.20: Například v Horní Plané, kde voliči nemíří na radnici, ale do místního infocentra,  přišlo v brzy po otevření hodně lidí. "Zatím mezi nimi převažovali obyvatelé spíše střední a starší generace," hlásil z místa redaktor Českokrumlovského deníku. "Hodně z nich bylo levicově orientováno."