Jaká bude povolební koalice v Českém Krumlově? „Jako lídr vítězné strany jsem oslovil úplně všechny subjekty, které získaly mandáty,“ odpověděl v úterý Dalibor Carda za Českou stranu sociálně demokratickou.

„Někteří si vzali čas na rozmyšlenou, svolali své stranické aparáty a jednají. Někteří pochopili, co chci a souhlasili s mými představami o vedení města,“ dodal Carda s tím, že na zveřejnění konkrétních jmen je ovšem ještě příliš brzy.

Hlavní Cardovou představou je podle jeho slov široká koalice. S tím ale nutně vzniká i otázka, zdali se taková koalice v budoucnu vůbec dohodne a nerozpadne se.

„Rovnou jsem se všech ptal, zdali nebudou mít výrazně nesmiřitelné postoje a vztahy. Především se chci dohodnout, a to i s případnou opozicí. I tam musí fungovat vzájemná komunikace, a ne rozhádanost. Žádným hádáním se ve městě ještě nikdy nic nepostavilo,“ shrnul Dalibor Carda.

Role se tedy vyměnily. Zatímco nyní má ČSSD jistých v zastupitelstvu šest míst, ODS disponuje čtyřmi. V minulých volbách na podzim 2006 vybojovala ODS šest míst a ČSSD tři. Jaké možnosti nyní ODS v Českém Krumlově má, co se povolebních vyjednávání nebo budoucích koalicí týče?

Čistě teoreticky se může například spojit s ČSSD nebo naopak vytvořit koalici proti sociálním demokratům s jinými stranami a sdruženími. Podobně to učinila před čtyřmi roky.

Ovšem vzhledem k tomu, že takto vzniklá koalice takřka vůbec nedržela pohromadě a první velkou ránu dostala do půl roku po minulých volbách, je otázkou, zdali ODS zkusí něco podobného znovu, nebo raději nepřejde do opozice. To ukážou až nadcházející týdny.

Jaká je po komunálních volbách situace v českokrumlovské ODS a nevyvodí z volebního neúspěchu osobní důsledky i její předseda Zbyněk Toman? Během příštího týdne by se měla sejít členská základna strany a situaci probrat. Nicméně názory předsedy jsou jasné už nyní.

„Myslím, že v rámci kraje a republiky jsme dopadli s mandáty a procenty ještě dobře,“ konstatoval v úterý Zbyněk Toman. „Podle počtu preferenčních hlasů jsme ani já, ani Petr Kubal, ani Petr Eliáš neměli nějaký výrazný propad. Ale přeskočili nás ti více známé a oblíbené osobnosti. To respektujeme.“

Zároveň konstatoval, že členové ODS, kteří dostali nejvíce hlasů, se do politické práce určitě zapojí a nemělo by dojít k tomu, že by odstoupili a přenechali svůj hlas někomu jinému.

„Nějaké velké odstupování nebude, jak si možná někdo myslí. Neříkám, že se to nemůže stát, ale určitě to nebude účelové, aby se na čelní místo opět dostal například pan Kubal.“

Podle Zbyňka Tomana je pohled na preferenční hlasy zajímavý i směrem k současnému starostovi Luboši Jedličkovi. „Určitě jsme v Českém Krumlově nedopadli špatně kvůli tomu, že jsme jej nezvolili na první místo kandidátky. Naopak. Na to, že tu působil čtyři roky jako starosta, příliš preferenčních hlasů nezískal.“