Neplatné jsou podle lídryně uskupení Za obec Pohorská Ves Dagmar Štrbačkové výsledky voleb v obci na Kaplicku.

Jak se volilo v Pohorské Vsi

- Volby vyhrálo s 1008 hlasy SNK Za Pohorskou Ves prosperující, vedené Jiřím Křiklavou.
- Druhé kandidující uskupení, Za obec Pohorská Ves s lídryní Dagmar Štrbačkovou, získalo od voličů 451 hlasů.
- SNK Za Pohorskou Ves prosperující šlo do voleb s devíti kandidáty, uskupení Za obec Pohorská Ves po náhlém odstoupení jednoho z kandidátů jen s osmi lidmi.

Jiří Křiklava, dosavadní starosta obce a představitel konkurenčního sdružení nezávislých kandidátů Za Pohorskou Ves prosperující, které ve volbách zvítězilo, měl totiž podle Štrbačkové zastrašovat jednoho z kandidátů jejího sdružení na post v zastupitelstvu.

Ten pak z kandidátky náhle odstoupil těsně před volbami, kdy už nebylo možné jeho místo na kandidátní listině obsadit jiným náhradníkem.

„Tím jsme byli ve volbách poškozeni, neboť jsme na listině měli o jednoho kandidáta méně než konkurenční sdružení. V konečném součtu nám tak ve volbách mohlo připadnout více hlasů, než kolika jsme nakonec dosáhli,“ zmínila Dagmar Štrbačková.

Podle ní se náhle odstoupivší kandidát zalekl výhrůžek starosty. „Před volbami jsme u nás doma měli sezení, kde onen kandidát v přítomnosti dalších deseti lidí řekl, že mu starosta vyhrožuje ztrátou zaměstnání, pokud z kandidátky neodstoupí. Zároveň však dodal, že tyto tlaky ustojí a odstupovat nebude,“ vzpomněla Dagmar Štrbačková. Doplnila, že dotyčný muž pro obec vykonával veřejně prospěšné práce.

Sám odstoupivší kandidát, jehož jméno redakce zná, však Deníku tuto verzi popřel. „To není pravda. Odstoupil jsem proto, že mě politika nebavila. Chtěl jsem být na kandidátce jako druhý v pořadí, ale to se nestalo. Navíc na neustálé schůzování nemám čas, chodím do práce,“ uvedl.

Údajné výroky o tom, že mu v případě neodstoupení z kandidátky hrozí ztráta zaměstnání, prý na předvolební schůzi nepronášel on, nýbrž jiný kandidát. „Já jsem jen řekl, že si kamarádi dělali srandu, že když neodstoupím, přijdu o práci. Ale to bylo jen mezi kamarády,“ doplnil muž.

Nařčení, že by někomu vyhrožoval, popřel i Jiří Křiklava. „Jsem přesvědčen o tom, že paní Štrbačková jen neunesla drtivou porážku ve volbách,“ uvedl.

„Někomu vyhrožovat, to není můj styl,“ uvedl Jiří Křiklava s tím, že muž, který náhle odstoupil z kandidátní listiny konkurenčního uskupení, pro obec na dohodu o provedení práce vykonával veřejně prospěšné práce. „Dohoda byla uzavřena na dobu určitou, a to na září a říjen tohoto roku,“ doplnil starosta Pohorské Vsi.

Ten zároveň zmínil, že nikoliv on, ale právě Dagmar Štrbačková v době, kdy byla starostkou Pohorské Vsi, „vyhazovala“ z práce lidi pracující pro obec.

„Navíc jim dávala padesát trojku (paragraf 53 Zákoníku práce hovoří o okamžitém zrušení pracovního poměru ze závažných důvodů – pozn. red.), takže se pak jen těžko mohli uplatnit v jiném zaměstnání. To já jsem nikdy neudělal,“ řekl Jiří Křiklava.

Že některým lidem, které obec zaměstnávala na vedlejší pracovní poměr, byly za jejího působení ve funkci starostky smlouvy ukončeny z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, Dagmar Štrbačková připouští.

„Ovšem byli to zaměstnanci, kteří měli časté absence nebo často konzumovali alkohol. Protože jsme tyto pracovníky zaměstnávali na základě smlouvy s úřadem práce a dostávali jsme na ně peníze od státu, nebylo možné porušování pracovní kázně tolerovat,“ vysvětlila Dagmar Štrbačková.

„Navíc v řadě čekali další nezaměstnaní občané naší obce, kteří pracovat chtěli. Měli jsme omezený počet volných míst,“ doplnila.

Jak dále Dagmar Štrbačková uvedla, Jiří Křiklava coby starosta v minulém volebním období sice lidi zaměstnával, ale nedokázal jim zadat práci. „Takže častým zvykem byly několikahodinové přestávky na kávu, občerstvení alkoholem kolem desáté hodiny dopolední u obchodu, kde tyto pracovníky viděla celá ves, anebo se chodili schovávat na hřiště, které je za vsí, aby nebyli vidět.

To, že jsou zaměstnáni i lidé, kteří propadli alkoholu, a tudíž jejich pracovní morálka není taková, jaká by měla být, je také všeobecně známé. Ale před volbami se hodí každý hlas. To, že jsou vypláceny na mzdy těmto lidem peníze státu i obce, starostovi zřejmě nevadí,“ sdělila Dagmar Štrbačková.

Závěrem Jiří Křiklava připomněl, že jím vedené sdružení volby vyhrálo s obrovskou převahou hlasů. „Takže ani v případě, kdyby kandidátní listina konkurenčního uskupení zůstala kompletní, by se konečný výsledek nezměnil,“ dodal.

„To je samozřejmě pravda, ale do zastupitelstva se mohl dostat další kandidát z naší kandidátní listiny,“ reagovala Dagmar Štrbačková. „Na postu starostky nijak nelpím, není pro mě existenčně důležitý. Šli jsme do voleb hlavně kvůli prosbě velké části místních občanů, kteří často zažívají nečinnost a neochotu ze strany současného vedení,“ uzavřela.

Stížností na volby v Pohorské Vsi se českobudějovický krajský správní soud dosud nezabýval. Podle správní soudkyně krajského soudu Věry Balejové by se tak mělo stát během příštího týdne.