VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby v Pohorské Vsi prý byly neplatné

Pohorská Ves - Muž z kandidátky odstoupil údajně proto, že mu lídr konkurenčního sdružení vyhrožoval.

6.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Neplatné jsou podle lídryně uskupení Za obec Pohorská Ves Dagmar Štrbačkové výsledky voleb v obci na Kaplicku.

Jak se volilo v Pohorské Vsi

- Volby vyhrálo s 1008 hlasy SNK Za Pohorskou Ves prosperující, vedené Jiřím Křiklavou.
- Druhé kandidující uskupení, Za obec Pohorská Ves s lídryní Dagmar Štrbačkovou, získalo od voličů 451 hlasů.
- SNK Za Pohorskou Ves prosperující šlo do voleb s devíti kandidáty, uskupení Za obec Pohorská Ves po náhlém odstoupení jednoho z kandidátů jen s osmi lidmi.

Jiří Křiklava, dosavadní starosta obce a představitel konkurenčního sdružení nezávislých kandidátů Za Pohorskou Ves prosperující, které ve volbách zvítězilo, měl totiž podle Štrbačkové zastrašovat jednoho z kandidátů jejího sdružení na post v zastupitelstvu.

Ten pak z kandidátky náhle odstoupil těsně před volbami, kdy už nebylo možné jeho místo na kandidátní listině obsadit jiným náhradníkem.

„Tím jsme byli ve volbách poškozeni, neboť jsme na listině měli o jednoho kandidáta méně než konkurenční sdružení. V konečném součtu nám tak ve volbách mohlo připadnout více hlasů, než kolika jsme nakonec dosáhli,“ zmínila Dagmar Štrbačková.

Podle ní se náhle odstoupivší kandidát zalekl výhrůžek starosty. „Před volbami jsme u nás doma měli sezení, kde onen kandidát v přítomnosti dalších deseti lidí řekl, že mu starosta vyhrožuje ztrátou zaměstnání, pokud z kandidátky neodstoupí. Zároveň však dodal, že tyto tlaky ustojí a odstupovat nebude,“ vzpomněla Dagmar Štrbačková. Doplnila, že dotyčný muž pro obec vykonával veřejně prospěšné práce.

Sám odstoupivší kandidát, jehož jméno redakce zná, však Deníku tuto verzi popřel. „To není pravda. Odstoupil jsem proto, že mě politika nebavila. Chtěl jsem být na kandidátce jako druhý v pořadí, ale to se nestalo. Navíc na neustálé schůzování nemám čas, chodím do práce,“ uvedl.

Údajné výroky o tom, že mu v případě neodstoupení z kandidátky hrozí ztráta zaměstnání, prý na předvolební schůzi nepronášel on, nýbrž jiný kandidát. „Já jsem jen řekl, že si kamarádi dělali srandu, že když neodstoupím, přijdu o práci. Ale to bylo jen mezi kamarády,“ doplnil muž.

Nařčení, že by někomu vyhrožoval, popřel i Jiří Křiklava. „Jsem přesvědčen o tom, že paní Štrbačková jen neunesla drtivou porážku ve volbách,“ uvedl.

„Někomu vyhrožovat, to není můj styl,“ uvedl Jiří Křiklava s tím, že muž, který náhle odstoupil z kandidátní listiny konkurenčního uskupení, pro obec na dohodu o provedení práce vykonával veřejně prospěšné práce. „Dohoda byla uzavřena na dobu určitou, a to na září a říjen tohoto roku,“ doplnil starosta Pohorské Vsi.

Ten zároveň zmínil, že nikoliv on, ale právě Dagmar Štrbačková v době, kdy byla starostkou Pohorské Vsi, „vyhazovala“ z práce lidi pracující pro obec.

„Navíc jim dávala padesát trojku (paragraf 53 Zákoníku práce hovoří o okamžitém zrušení pracovního poměru ze závažných důvodů – pozn. red.), takže se pak jen těžko mohli uplatnit v jiném zaměstnání. To já jsem nikdy neudělal,“ řekl Jiří Křiklava.

Že některým lidem, které obec zaměstnávala na vedlejší pracovní poměr, byly za jejího působení ve funkci starostky smlouvy ukončeny z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, Dagmar Štrbačková připouští.

„Ovšem byli to zaměstnanci, kteří měli časté absence nebo často konzumovali alkohol. Protože jsme tyto pracovníky zaměstnávali na základě smlouvy s úřadem práce a dostávali jsme na ně peníze od státu, nebylo možné porušování pracovní kázně tolerovat,“ vysvětlila Dagmar Štrbačková.

„Navíc v řadě čekali další nezaměstnaní občané naší obce, kteří pracovat chtěli. Měli jsme omezený počet volných míst,“ doplnila.

Jak dále Dagmar Štrbačková uvedla, Jiří Křiklava coby starosta v minulém volebním období sice lidi zaměstnával, ale nedokázal jim zadat práci. „Takže častým zvykem byly několikahodinové přestávky na kávu, občerstvení alkoholem kolem desáté hodiny dopolední u obchodu, kde tyto pracovníky viděla celá ves, anebo se chodili schovávat na hřiště, které je za vsí, aby nebyli vidět.

To, že jsou zaměstnáni i lidé, kteří propadli alkoholu, a tudíž jejich pracovní morálka není taková, jaká by měla být, je také všeobecně známé. Ale před volbami se hodí každý hlas. To, že jsou vypláceny na mzdy těmto lidem peníze státu i obce, starostovi zřejmě nevadí,“ sdělila Dagmar Štrbačková.

Závěrem Jiří Křiklava připomněl, že jím vedené sdružení volby vyhrálo s obrovskou převahou hlasů. „Takže ani v případě, kdyby kandidátní listina konkurenčního uskupení zůstala kompletní, by se konečný výsledek nezměnil,“ dodal.

„To je samozřejmě pravda, ale do zastupitelstva se mohl dostat další kandidát z naší kandidátní listiny,“ reagovala Dagmar Štrbačková. „Na postu starostky nijak nelpím, není pro mě existenčně důležitý. Šli jsme do voleb hlavně kvůli prosbě velké části místních občanů, kteří často zažívají nečinnost a neochotu ze strany současného vedení,“ uzavřela.

Stížností na volby v Pohorské Vsi se českobudějovický krajský správní soud dosud nezabýval. Podle správní soudkyně krajského soudu Věry Balejové by se tak mělo stát během příštího týdne.

Autor: Martin Tröster

6.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 900 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Svářeči - vzdělání vyučení. Nutná odborná příprava, vzdělání a příslušná oprávnění ke sváření - platné svářečské zkoušky a osvědčení, praxe v oboru. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 1.9.2017. Mzda 14.900,-- Kč hrubého. Kontakt: 775 155 769 p. Ivan Martyn, mzdy2@prodimo.cz. Ověřeno dne 19.12.2017. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - pracoviště kaplice, Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Provozní elektromechanici Elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektromechanik - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Holubov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba dvousměnná. Mzda od 22.000,-- -27.000,-- Kč hrubého. Nabízíme: dlouhodobé perspektivní zázemí, zaměstnání na hlavní pracovní poměr, mzdové zvýhodnění na relax, příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na organizovanou dětskou rekreaci (tábory), příspěvek na lázeňskou léčbu, odměna za pracovní a životní výročí, 25 dní dovolené po trvání PP nad 1 rok, příplatky na mimořádných akcích. Kontakt: Studená Viktorie, tel.: 380 778 109 (od 7:00 hod., - 14:00 hod.), e-mail: personalni@grafobal.cz, osobně: Holubov 52 od 7:00 hod. - 14:00 hod.. Pracoviště: Grafobal bohemia s.r.o., 382 03 Křemže. Informace: Viktorie Studená, +420 380 778 109.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 10 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Chůva pro dvouleté děti v MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chůva pro dvouleté děti v MŠ - vzdělání základní + kurz chůvy. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek zkrácený, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 10.000,-- -12.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: kurz chůvy (kurz je možný dodělat). Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Rynešová Marika Mgr., e-mail: skolali@mybox.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola lipno nad vltavou, 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Marika Rynešová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 731 860 188 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 737 819 195.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Duda se vydal do města odvážně s kozou.
6

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Rychlou jízdu nezvládla ve středu brzy ráno dvojice nezletilých osob mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
2

Ujíždět policii se nevyplatilo, auto skončilo mimo silnici

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Praha – Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Tábor – Chovatelský úspěch slaví Zoo Tábor, která se už před dvěma lety zapojila do snah o rozšíření počtu zubrů evropských a sestavila chovné stádo nížinné linie těchto impozantních kopytníků.

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT