Nasazený lídr kandidátky ODS Petr Kubal na voliče takřka vůbec nezabral a lidé namísto něj vystřelili do čela ředitele českokrumlovského Městského divadla Jana Vozábala. „Je to pro mne obrovské překvapení a chtěl bych především poděkovat všem voličům, kteří mi dali svůj hlas a důvěru," řekl Vozábal v sobotu večer s tím, že další komentář si nechá na pozdější dny.

Stejně jako Petr Kubal zmizeli i předseda městské organizace ODS Zbyněk Toman a Petr Eliáš. Ty voliči nahradili křížkováním a preferenčními hlasy pro dětského lékaře Martina Dvořáka a Milana Kotlára. Jediný, kdo u čela zůstal, byla nasazená dvojka Robin Schinko.

Jak řekl Zbyněk Toman, je to velké překvapení. „Je to daleko složitější situace než před čtyřmi lety,“ dodal Toman. V minulých volbách totiž ODS v Českém Krumlově zvítězila a měla díky tomu v zastupitelstvu šest mandátů. Svůj mandát také v tyto dny končí současný starosta Luboš Jedlička (ODS), kterého strana z lídrovské pozice sesadila na 17. místo kandidátky. Ten včera situaci okomentoval slovy: „V poslední době mne nezávisle na sobě oslovilo několik různých lidí ze zahraničí, kteří se dlouhodobě věnují politice. Když se dozvěděli, že jsem až na sedmnáctém místě, řekli mi: Pane starosto, u nás v zahraničí platí, že každá strana, která toto svému starostovi udělá, volby prohraje. Je to model, který funguje všude a není důvod, aby nefungoval v České republice. Uvidíte sami, že voliči jim to dají znát. A dali,“ shrnul Luboš Jedlička v sobotu pozdě večer s tím, že je osobně rád, že město bude předávat člověku jako je Dalibor Carda.

Bez zajímavosti není, že v českokrumlovském zastupitelstvu není nyní po volbách ani jeden z bývalých porevolučních starostů Českého Krumlova. Nedostal se tam ani současný radní a bývalý starosta Jan Vondrouš, ani radní Antonín Princ.

Voliči dali razantně najevo, že chtějí skoncovat s minulým vedením města.

Výsledek to není v celorepublikovém měřítku špatný, ale také ne nejlepší. Těmito slovy hodnotili úspěch ve volbách v Českém Krumlově členové TOP 09.

„Zatím je příliš brzy na jakékoliv hodnocení, nebo náznaky možností různých jednání,“ komentoval lídr TOP 09 v Krumlově Aleš Mik. Přesto, vzhledem k tomu, že tato strana je nováčkem na politickém kolbišti, zapustila ve městě kořeny poměrně hluboko.

Prakticky zcela propadli v Českém Krumlově Strana Práv Občanů ZEMANOVCI a Volte PravýBlok www.cibulka.net. Zemanovi získali 2,52 procenta, Pravý Blok 1,97.

S jedním mandátem do zastupitelstva mohou počítat SPORTOVCI PRO KRUMLOV, kterým se podařilo získat 6,46 procenta hlasů.