V Dolním Třeboníně měli kolem 21.30 hodin zhruba desetiprocentní volební účast. "Lidi nejvíc chodili mezi 16. a 17. hodinou, pak zavládlo mrtvo, a jen sem tam někdo," říkali členové komise. Zatímco tady při volbách vždy někdo před začátkem čeká, až se volební místnost otevře, tentokrát se první volič objevil ve 14.15 hodin. Do desáté hodiny večerní se dostavilo v Dolním Třeboníně zhruba 87 voličů z devíti set.

V Srníně byla kolem 21. hodiny volební účast kolem osmi procent, z 263 voličů se k volební urně dostavilo 20 lidí. Jedenadvacátá byla jedenadvacetiletá Michaela Sojková ze Stnína. "Přišla jsem, abych splnila svou občanskou povinnost," zdůvodnila, proč 2. kolo senátních voleb nevypustila. Jinak seděly čtyři členky volební komise za stolem zcela opuštěné. A tak si dlouhou chvíli krátily promítáním filmů na plátno, které visí na zdi. "Už máme za sebou pohádku Sedmero krkavců - tu novou, pak Jak se zbavit nevěsty a právě teď sledujeme Padesátku," smály se Marie Květoňová, Marie Kutláková, Haana Mlčáková a předsedkyně Edita Sojková. 

Například ve Větřní ji volební komise okrsku č. 3 kolem 20. hodiny večer odhaduje na deset procent.  "Vyvíjí se to špatně, lidé chodí málo," sdělila zapisovatelka Irena Chmelařová.  "Počítám, že ještě nepřišla ani stovka lidí. Přicházejí ale lidé všeho věku, i mladé rodiny s dětmi."

V Horní Plané sedí komisaři dvou volebních okrsků ve večerních hodinách na radnici víceméně sami. "Účast zatím odhadujeme na osm procent," informovala tajemnice Miroslava Záhořová. "Čili účast je určitě slabší." Nicméně členové komisí jsou na případnou zahálku připraveni. Zabavují se luštěním křížovek, čtením knih, věnují se ručním pracím, dokonce i pracují na úkolech v rámci svého zaměstnání či připravují vánoční besídku. To vše obklopeni buchatmi a zelňáky, které upekla paní Mrázová. "Minule se tu uháčkovaly dvě čepičky," dodala se smíchem Miroslava Záhořová.

"Lidi se trousí," popsal situaci křemežský tajemník Jan Boršovský. V Křemži je volební místnost na radnici. "Třeba se ještě rozchodí…" nadhodil, ale potvrdil, že účast je slabší. 

  Ve 14 hodin přišla první volička českokrumlovského okrsku č. 2. Dvaaosmdesátiletá Růžena Urbanová ze Železniční ulice. „Myslím si, že moc lidí volit nepůjde, ale já jsem přišla, aby konečně bylo rozhodnuto. Chodím volit vždycky. Zašla jsem za sousedkou, ale ta zůstala doma."

Po jejím odchodu voličů přibývalo.
„Já bych chtěla, aby to na Českokrumlovsku šlo k lepšímu," řekla Vlasta Petříková z Č. Krumlova. „Konkrétně v Č. Krumlově autobusové nádraží, plavecký stadion a zlobí mě chátrající hotel Vyšehrad."

Druhé kolo se koná ve všech 27 volebních obvodech, protože nikde žádný z kandidátů neobdržel v 1. kole nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola senátních voleb postoupilo v republice 54 kandidátů.

Pro Českokrumlovsko jsou to dva, kteří obdrželi nejvíce hlasů – dosavadní senátor Tomáš Jirsa (ODS) a lékař Jindřich Florián (ČSSD).

Voliči tentokrát obdrží volební lístky přímo ve volební místnosti. Lístky a volební obálka budou mít šedou barvu. Lístky se nijak neupravují, volič do obálky vhodí pouze jeden hlasovací lístek.

Volební místnosti budou opět otevřeny dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin. Senátní volby se v ČR konají od roku 1996.