Voliči mohou k urnám přicházet až do večerních 22 hodin a v sobotu mohou odevzdat svůj hlas v době od 8 do 14 hodin. 

22.00: Volební místnosti se uzavřely. Pro voliče se otevřou zase v neděli v 8 hodin.

21.40: Na návsi v Přísečné není živá duše, jenom budova obecního úřadu svítí do noci jako maják. Čtyřčlenná volební komise sedí v klubové místnosti osiřelá. Na urnu uprostřed místnosti shlížejí z polic kvanta nablýskaných pohárů, které si vydobyli  místní hasiči v soutěžích. Nicméně Přísečná většinou mívá poměrně vysokou volební účast. V této chvíli odvolilo 57 lidí ze 164 voličů. Dneska se k volbám osobně dostavila i nejstarší volička ze vsi, která se narodila v roce 1927. K volbám se vydalli dva voliči dokonce už v půl druhé, ale když zjistili, že je jejich příchod předčasný, zase odjeli. "Ve 14 hodin se tu dokonce snad vůbec poprvé vytvořila i fronta," říkaly s úsměvem členky komise Jiřina Kutláková, Květoslava Hanžlíková, Jiřina Podskalská a  Petra Podskalská. "Vytvořili ji skalní voliči." Komisi také přišla povzbudit příjemná návštěva. Maminka předsedkyně komise se přišla podívat na svou dceru a přinesla všem výborné domácí tvarohové kynuté koláčky. "Byly jako peřinka," pochvalovaly si ženy. 

20.40: Ve Velešíně jsou tři volební okrsky. Na radnici, v kině a v základní škole. Na radnici odvolilo podle odhadu zhruba 150 lidí z 1166 voličů. Jeden pán ale snad přijde ještě jednou, protože při první návštěvě zjistil, že v peněžence nemá občanský průkaz. V 19 hodin byla ve třetím okrsku ve škole volební účast okolo 20 procent (cca 200 z 1000). Dle předsedy volebního okrsku dochází lidí stejně jako při jiných volbách. V okrsku číslo 2 v kině odvolilo 130-140 občanů z 1016.

19.45: V Bohdalovicích se lidem při cestě k volbám line pod nos vůně vepřových hodů. Ty se totiž chystají v obci na zítra. A lidé na obecní úřad odvolit docela chodí. "Chodí, až jsme skoro překvapeni. I když je to zhruba stejné jako jindy," říkala předsedkyně komise Naděžda Šejdová. "Vše probíhá v pořádku, lidé už jsou častým konáním voleb vycvičeni, takže vědí, že musí přijít s občankou." Do volebního okrsku na obci spadají i okolní osady jako Slavkov, Kaliště, Suš, Slubice a Svéráz.  Také tady platí, že k volbám chodí pravidelně stále stejní lidé. A vůně vepřového voní až do volební místnosti. V Bohdalovicích se zítra konají nejenom vepřové hody, ale na hřišti také okrsková hasičská soutěž, takže tam již stojí dva veliké stany. Snad s výslužkou z hodů nezapomenou Bohdaloviční na členy volební komise. "Doufejme, že něco dostaneme," směje se Naděžda Šejdová. 

19.00: Jednotlivě se k volební urně na vyšebrodské radnici vydávají mniši vyšebrodského cisterciáckého kláštera. "Koná se u nás totiž dnes valná hromada rakouského spolku, jehož jsme členy a v sobotu máme předjednány prohlídky kláštera, tak musíme chodit tak, jak komu vyjde čas," řekl převor kláštera Justin Berka.  "Ale půjdeme všichni, využíváme svého výsadního práva volit." 

18.30: Poměrně rušno je stále v českokrumlovském okrsku č. 10. "Lidé chodí, před chvílí jsme to počítali, máme odvoleno 18,5 procenta," sdělila zapisovatelka Jana Soudková. Pod tento okrsek spadá více než 700 voličů. Volby probíhají v klidu, k urnám přicházejí rodiny i s dětmi. "S voličským průkazem se zatím neobjevil nikdo a ani o přenosnou urnu si zatím nikdo nepožádal," doplnila Jana Soudková.

17.20: V Holubově se potvrzuje, že i nadále platí, že jsou holubovští voliči disciplinovaní a uvědomělí. Do této chvíle tam odvolilo 143 voličů z 850. Je slyšet, že ve volební místnosti na obecním úřadě je docela frmol. "Ano, lidé pořád chodí, i když nám tu teď prší," říká Marie Svobodová z volební komise. "My tu vždycky máme dobrou volební účast. Tady lidi chodí pořád až do 22 hodin. Moc se tu s námi ale nevybavují, odvolí a chvátají domů." Holubovská volební komise je hýčkána. Starosta ji vybavil ovocem, pitím a dokonce medovníkem ke kávičce. Hospoda je v té samé budově, takže za chvilku tam bude pro volební komisi připravena i večeře. 

V Holubově ale už zažili i kontrolu. "Hned na začátku k nám přijela kontrola z kraje, sledují vybavení volební místnosti a jestli je vše vyvěšeno podle zákona. Vše shledali v pořádku," líčila Marie Svobodová. Při své kontrolní cestě se tam zastavili i policisté. 

16.45: V českokrumlovském volebním okrsku č. 7 v Základní škole TGM do této chvíle dorazilo k urnám 17 procent voličů z celkových zhruba 550.  "Zatím docela chodí," říká Olga Kneiflová z volební komise. "Tady většina voličů obvykle přichází v pátek, pak už jich ubývá." 

16.30: Volby nevynechá například bývalý starosta Českého Krumlova a bývalý náměstek ministra kultury František Mikeš z Českého Krumlova: Chystám se, ale mé kroky jsou mírně váhavé," přiznal. "Cítím však občanskou povinnost se voleb zúčastnit, tak se za chvíli oholím, umeju a obleču, a vyrazím," dodal se smíchem. "Koho volit vím, stejně asi jako něco přes dvacet procent občanů, kteří si myslím, že k volbám půjdou. Ve sněmovně včera kolem volební účasti panovala značná skepse." 

16.00: V Malontech se lidé k volbám zatím také příliš nehrnou. "Chodí, ale málo," řekl předseda volební komise Jan Koschant. "Jenom byl trochu nával kolem 15. hodiny, ale teď bída. Počítám , že je to tak pět procent voličů." Čas tam tedy volební komise plyne až příliš poklidně, nicméně přesto v jejích řadách na chvíli zavládlo oživení. A to v momentě, když přišel pár voličů a po nahlédnutí do jejich občanek členové komise užasli. Muž měl platnost občanského průkazu až do roku 2051, tedy do jeho 112 let a žena do jejích 107 let.

15.31: V Malšíně sídlí volební komise v přízemí budovy v místnostech obecního úřadu, kde dříve bývala tělocvična. Vedle se nachází i místní hostinec. Do volební místnosti se lidi spíše jen tak trousí. "Moc jich nechodí," přitakala předsedkyně volební komise Anna Šmatová. "Zatím jich bylo jenom pár." Místní přicházejí spíše v sobotu a pak návštěvu volební urny pojí s návštěvou hostince. Zvláštností Malšína je, že při  volbách obvykle mívají hodně voličů s voličskými průkazy. "Chodí sem volit chataři," upřesnila Anna Šmatová. A tak se místní pětičlenná komise baví tím, že proberou všechno možné, dále čtením časopisů a na zub jim nejmaldší členka upekla výborné slané pečivo v podobě šneků. Po Malšín volebně patří osada Ostrov, Běleň, ale také Zátoň.

15.00: V Loučovicích se tradičné chodí volit do místního kulturního domu. Ve velkém sále sídlí dva volební okrsky. Místní Vlasta Slípková tam byla splnit svou povinnost už ve 14 hodin. "Někdo přichází volit proto, aby se přičinil o to, aby se do kraje nedostali nežádoucí lidi, jiní proto, že chodí každý rok, tak proč by to měli měnit. A to je i můj případ." 

14.48: V Kaplici na okrsku v 1. třídě Mateřské školky I. Máje během první půlhodiny odvolilo 25 voličů ze 600. "Teď je tu velký pohyb," sdělil zapisovatel Pavel Janota. "Od otevření volební místnosti přicházejí lidé hodně. Většinou si s sebou přinášejí obálky s lístky z domova, ale někteří přicházejí třeba jenom s lístky pro volbu krajského zastupitelstva. Čili někdo volí třeba jenom do senátu, někdo zase jenom do kraje. Ale také jsem slyšel některé voliče, kteří chodívají k volbám pravidelně, že je krajské volby zlobí a tak volit nepůjdou."

14.30: Někteří voliči si museli před volebními místnostmi chvíli počkat na otevření, ale byli trpěliví. Ve Vyšším Brodě u volebního okrsku č. 1 takto čekal jeden volič. Jak se však dveře do volební místnosti otevřely, je v ní stále plno. Voliči dokonce stojí fronty.  "Chvíli trvá, než voliče legitimujeme. Někteří  nemají lístky připravení, tak se pak jimi za plentou kochají," říkala s úsměvem zapisovatelka vyšebrodské volební komise Hana Erhartová. "Zatím tu jsou fronty, kéž by to tak bylo pořád. Nejhodrší jsou večery, kdy pijdou jeden dva lidé za hodinu."

První voliči jsou očividně dobře poučeni, jak mají volit. Vědí, co patří do jaké obálky. "Je vidět, že voliči všeho věku to mají nastudované. Lidé si pěkně početli," podotkla Hana Erhartová se smíchem. Ve Vyšším Brodě lidé chodí na dvě volební místa. Volební okrsek č. 1 je na radnici, okrsek č. 2 v základní škole nad náměstím. Kdysi býval ještě okrsek na Hrudkově. Tam však již bylo volební místo zrušeno a jeho voliči náleží po okrsek č. 1.  

V krajských volbách vybíráme krajské zastupitele, kteří budou rozhodovat například o opravách silnic druhých a třetích tříd nebo dostupnosti zdravotnické péče.

O křesla v krajském zastupitelstvu usiluje 23 stran a hnutí, do Senátu kandiduje devět osobností.