Popularita dosavadního hejtmana Jana Zahradníka nezabrala natolik, aby to ODS přineslo vítězství. Naopak ČSSD oproti roku 2004 mocně posílila. Její soupeři naopak ztratili. Zatímco jihočeská ČSSD své vítězství příliš nečekala, sebevědomá ODS si byla před volbami prvenstvím jistá, a teď musí překousnout porážku.

Podle volebních výsledků tak mají sociální demokraté v krajském zastupitelstvu Jihočeského kraje získat 22 křesel (dosud jich přitom měli sedm). Z toho plyne, že mají patnáct mandátů navíc. Na občanské demokraty zbylo 19 křesel (obhajovali přitom 27 křesel). ODS tedy ztratila hned osm krajských mandátů. Komunisté namísto dosavadních 12 křesel získají 10 mandátů a lidovci budou mít místo šesti zastupitelů jen čtyři.

Těsně pod pětiprocentní hranicí se 4,92 procenty hlasů skončilo na 5. místě SNK Evropští demokraté, zelení nepřekročili ani 4 procenta.

Volební účast v kraji byla přitom nad očekávání solidní, k urnám přišlo téměř jednačtyřicet procent voličů.

Vítěz Jiří Zimola (ČSSD): Nemám problém přiznat, že jsem to nečekal

Mladý, sedmatřicetiletý lídr ČSSD Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice z pohraničí Jindřichohradecka, dovedl svou stranu ke krajskému volebnímu vítězství. ČSSD získala 22 mandátů z 55 a teď ji čeká povolební vyjednávání.

Zimola nejede na vlně euforie, je spíše střízlivý. „Nemám problém přiznat takto veřejně a otevřeně, že jsem vítězství neočekával. Nečekali to ani mí kolegové. O to větší zodpovědnost teď cítím, o to větší je to závazek,“ řekl lídr vítěze jihočeských voleb, který v sobotu večer odjel do Prahy na závěrečnou tiskovou konferenci strany. „Nečeká nás tam žádné politické školení, jak se máme po volbách chovat,“ zdůraznil Zimola, který míní, že v neděli žádné jednání na téma jihočeské koalice zřejmě nebude. „Jednání na neděli nevidím reálně, mám už jiný program,“ podotkl Zimola.

„Když se před deseti lety stal syn novobystřickým starostou, tak jsem mu kondoloval. Věděl jsem, co to obnáší. Funkce krajského hejtmana by byla velká řehole,“ vyjádřil se pro Deník otec Jiřího Zimoly, taktéž Jiří.

Překvapená ODS bude teprve hledat novou cestu

V modrém domě ODS výsledek voleb všechny zaskočil. „Přiznám se, že jsem překvapený z výsledku voleb. Porážka v krajských volbách je pro nás velmi nepříjemné překvapení,“ bezprostředně reagoval Jan Zahradník.

„Příčiny budeme ještě muset hlouběji analyzovat. Myslím, že to nebylo v tom, jestli jsme partaj vedli dobře. Udělali jsme maximum a náš styl kampaně byl tradiční. Vždycky jsme vedli pozitivní, kontaktní kampaň. Ukázalo se, že myšlenka zvednout voliče ČSSD k rozhodování o vládě se podařila. Myslím si, že je to tím, že ČSSD postavila kampaň na celostátních tématech, a to se jim vyplatilo, lidé přišli hlasovat o celostátní politice. Nejtypičtější slovo na billboardech ČSSD bylo slovo ne, ne poplatkům, ne zdražování… a proto se lidé asi vyslovili k těmto tématům, o kterých si myslí, že je bude moci ČSSD tady v Jihočeském kraji vyřešit. Naši voliči byli možná rozčileni z celostátní politiky. Myslím si, že v našich programech (jihočeské ODS a ČSSD) není významný střet, kromě střetu ve zdravotnictví.

O koalici v krajském zastupitelstvu bude za ODS vyjednávat tým složený z předsedy regionální rady a poslance Toma Zajíčka, Jana Zahradníka a druhého muže na kandidátce Martina Kuby. V pondělí bude zasedat regionální rada ODS. Hejtman Zahradník připustil, že ODS půjde do opozice. „Když se podíváte na výsledek, volby jsme prohráli,“ dodal. „Nechci předjímat, kterou cestou se jihočeská ODS vydá po těchto prohraných volbách.“

Jihočeské komunisty bronz těší

Bronz. Pomyslně takovou medaili vybojovali jihočeští komunisté v krajských volbách na jihu. Lídr Petr Braný je se 16 procenty a deseti mandáty víceméně spokojen. „Ale to víte, že jsme mysleli na zlato, kdo jde do soutěže, musí na ně myslet. Těší mě ale, že mezi deseti krajskými zastupiteli máme nové, mladé lidi. A dostali jsme oproti roku 2004 o 4 tisíce hlasů víc,“ řekl Braný.


Co říkáte na vítězství ČSSD na jihu Čech?

„Čekal jsem nárůst hlasů pro sociální demokraty, ale ne až tak vysoký. ČSSD si vzala hlasy u jiných stran a uskupení, ale u nás to nebylo.“


Uskutečnil se mezi ČSSD a KSČM už nějaký kontakt?

„Už se formálně ozvali, ale my víme, že si to musí sociální demokraté mezi sebou vyříkat, že vše musí projednat na ústředí a na dalších úrovních. Netlačíme na pilu. Respektujeme, že ten kdo vyhraje, má právo oslovovat. Uvidíme, jak to dopadne, jak se ČSSD rozhodne. Měli bychom dohromady 32 mandátů a to už je určitá síla. Chci zdůraznit, že nevidím mezi programy ČSSD a KSČM v Jihočeském kraji třecí plochy.“


Podle nezávislých zvítězila celostátní témata

„Nejsme šťastní, ale nejsme ani skleslí,“ vyjádřil se bezprostředně poté, co vyšlo najevo, že potřebných osm setin procenta hlasů bude SNK-ED chybět, Jaromír Procházka. V krajském zastupitelstvu tedy evropští demokraté svá křesla ztratí.

„Myslím si, že se panu Paroubkovi podařilo něco pro mě neuvěřitelného – přesvědčit voliče, že krajské zastupitelstvo dokáže změnit celostátní politiku. O tom svědčí i volební účast, která byla kolem 41 %. Je vidět, že volič rád naslouchá tématům, která s krajskými volbami nemají nic společného. Je to pro mě signálem, že celá Evropa se spíš přiklání k populismu, než k racionálnímu řešení problému.“

Právě velká volební účast stranu SNK ED poškodila. „Získali jsme 9900 voličů, kterým bych chtěl poděkovat, a to není málo. V předchozích volbách to bylo sedm a půl tisíce. My jsme si polepšili, ale v tom je ta souvztažnost s množstvím voličů. Tenkrát těch 7500 voličů při 31% účasti dalo potřebných pět procent a skoro deset tisíc voličů nyní při čtyřiceti procentní účasti je zkrátka jen 4,9“.

„Může být strana, která se o osm setin nedostane do zastupitelstva, spokojená? Z tohoto pohledu samozřejmě spokojeni nejsme. Spokojeni jsme tím, že jsme dokázali oslovit 9900 voličů – nejsme parlamentní strana, a v tomto ohledu se těšíme na komunální volby. Na kandidátce jsme měli pětasedmdesát zastupitelů, kteří mají zkušenost s komunální politikou a bylo by přirozené, kdyby pokračovali v práci v krajském zastupitelstvu. Ale jestli si lidé myslí, že krajské volby jsou o rušení poplatků a dalších nesmyslných věcí, tak já k tomu nemám co dodat.“

Výsledek nic moc, hodnotí lidovci

Střízlivá nálada vládla v sobotu odpoledne v sídle KDU-ČSL v Českých Budějovicích. Volební výsledek se pohyboval při průběžném sčítání kolem sedmi až osmi procent. Znamenalo by to horší výsledek než v minulých krajských volbách. „Budou to čtyři mandáty, když to dobře dopadne,“ odhadla výsledek krajská radní Marie Hrdinová, která byla číslem tři na kandidátce lidovců. „Výsledek nic moc,“ konstatovala vzápětí, protože ani čísla pro lidovce, ani čísla pro dosud vedoucí krajské uskupení (ODS, KDU-ČSL, SNK-ED) nedávala příliš nadějí na rozhodující vliv v zastupitelstvu. Označit výsledek za zklamání by ovšem nebylo podle Hrdinové správné. „Máme deset tisíc hlasů. Jsme spokojeni,“ komentovala průběžný výsledek po páté hodině odpolední. Našla se dokonce chvíle i na žerty. „Ježišmarjá, ženich je tady,“ reagoval po svém příchodu lídr kandidátky Vladimír Pavelka na sváteční myslivecké oblečení Jana Zasadila, hlubockého zastupitele, lesníka a také jednoho z kandidátů. „No nevěstu nemám,“ odtušil s úsměvem Zasadil.

„Dosažený výsledek ukazuje, že důvod ke spokojenosti není,“ řekl Deníku k průběžným výsledkům Pavelka. „Podle některých průzkumů se voliči v šedesáti procentech rozhodovali podle celostátní politiky strany, ukazuje se, že asi i víc,“ dodal Pavelka a upozornil, že by na to mělo vedení lidovců asi zareagovat. Otázku, jestli očekává, že může vzniknout širší povolební uspořádání, které by zahrnulo i lidovce, nebo si vybere ČSSD jen jednoho partnera k vládnutí v kraji, nechtěl Pavelka příliš komentovat. „Uvidíme, co zvítězí, jestli snaha vládnout nebo snaha o spolupráci,“ řekl pouze Pavelka. Zdůraznil ale, že lidovci říkali voličům pravdu a nemůže to říci o všech svých konkurentech. Dodal, že čas dá za pravdu lidovcům, že věci, které chtěli, je stejně nutné prosazovat. „Tady se nebudou dít celostátní věci, ale věci všední. Systémy mají velkou setrvačnost. Například je těžší udělat z akciové společnosti příspěvkovou organizaci než z příspěvkové akciovou, uvedl Pavelka v narážce na spor o budoucnost nemocnic a zdravotnických poplatků.

V sídle ČSSD již odpoledne zářily úsměvy

Opravdu veselo bylo v sobotu odpoledne v sídle ČSSD v Rudolfovské ulici v Českých Budějovicích. „Sešli jsme se ve čtyři hodiny,“ uvedl krajský manažer ČSSD Petr Podhola mezi nadšenými kolegy z kandidátky. Ve dvou místnostech přecházeli střídavě od monitoru počítače, kde sledovali průběžné výsledky, do vedlejší místnosti, kde se debatovalo nad volebními čísly. Téměř všichni kandidáti z čelných míst se sjeli do Českých Budějovic, včetně poslankyně Vlasty Bohdalové. „Byla to jedna tvář, ale týmová práce,“ zdůraznila na adresu nečekaného volebního výsledku Bohdalová v tričku, na kterém se skvěla ona tvář. Starosta Nové Bystřice Jiří Zimola dovedl jako lídr ČSSD v jižních Čechách po osmi letech trvání krajů nejen k nejlepšímu výsledku, ale také k jasnému vítězství sám zatím hovořil trochu stranou s novináři a večer jej čekala ještě cesta do Prahy, na závěr celé kampaně na celkové hodnocení. V Českých Budějovicích se na setkání s lídrem sešli lidé z kandidátky, krajské vedení a další sympatizanti. „Pozval jsem je, abychom se spolu podělili o dojmy,“ vysvětlil Zimola.

V místnosti, kde odpovídal na otázky novinářů lídr ČSSD, zbylo podél stěn ještě několik balíků letáků. „Budeme se chovat ekologicky, dáme je do sběrných surovin jako druhotný odpad. Teď už to využívat nebudeme,“ popsal příští osud nepoužitých letáků Jiří Zimola a dodal, že teď už on ani jeho kolegové nechtějí voliče otravovat. Na otázku, zda ČSSD dokáže splnit své předvolební sliby, které nebyly malé, Zimola konstatoval, že voliči oprávněně žádají jejich splnění po každém politikovi. „Sliby, které jsme dávali, splnit chceme. Nikdy bych veřejně neříkal nic, co bychom splnit nemohli,“ zdůraznil Zimola a doplnil, že v krajském rozpočtu se určitě najde nějaké řešení například poplatků v krajských nemocnicích.

Volební výsledek však před ČSSD otevírá nelehkou otázku – zda jít raději s ODS, případně lidovci nebo s komunisty. Oranžová růže si může vybírat a záležet bude pouze na ní. „Je to těžká volba, já si to uvědomuji. Nebude to můj hlas, který to rozhodne. Uvidíme, zvážíme,“ vyslovil se k povolební koalici Zimola. Už před volbami ale podle Zimoly dala ČSSD najevo, že koalici utvoří s těmi, kteří jim umožní realizovat maximum z volebního programu.

Ke svému sobotnímu programu Zimola řekl, že dopoledne se věnoval rodině. „Hlídal jsem děti, protože manželka byla ve volební komisi v Nové Bystřici. Uvařil jsem v hospodě, protože děti odmítly krupicovou kaši, kterou jedinou umím, a tak jsme šli na smažák,“ popsal svůj program s úsměvem Zimola. Výsledek byl podle lídra ČSSD nad jeho očekávání. „Až mě ta důvěra v pozitivním smyslu mrazí,“ řekl Zimola.