Nezaměstnanost na Českokrumlovsku v červenci zase o něco klesla. Na konci měsíce vykazuje tři procenta. To je 1304 lidí přihlášených na úřadu práce. Před měsícem jich bylo 1323. To je sice výborná zpráva, že je jich tak málo, ale ne pro zaměstnavatele, kterým chybí pracovní síly, což začíná komplikovat rozvoj firem a brání jim v rozletu.

Vždyť zatímco na konci června měl českokrumlovský úřad práce nahlášeno 3828 volných pracovních míst, na konci července už jich bylo 4031. Na jedno volné pracovní místo statisticky připadá pouze 0,3 uchazeče. Přesto se ne všem daří sehnat brigádu.

Pracovních míst je mnoho, pracovníků málo. Sehnat práci možné je, bohužel ale každému dané zaměření či obor zkrátka nesedí.

Třeba třicetiletému Janu Bolebruchovi z Vyššího Brodu. Jak se včera Deníku svěřil, se sehnáním zaměstnání problém nemá a odvětví, ve kterých by se chtěl realizovat, je mnoho. Nicméně jeho velkým snem je být zahradník. „Chvíli jsem teď pracoval v Anglii. Dále to tam s prací však nevyšlo, takže jsem se rozhodl jít dál,“ říká.

I když na mnohých provozovnách visí cedule s nabídkami volných míst i pro brigádníky zejména v gastronomických službách, o některé pozice je ze strany brigádníků zájem velký. To potvrdila například Věra Chobotová z Českého Krumlova, která pracuje na Plešivci v občerstvení a zmrzlinárně. „Je sezóna, takže brigádnici opravdu zájem mají,“ podělila se o zkušenosti.

Své o tom ví i devatenáctiletá studentka oboru cukrář Kateřina Švecová z Bavorova, která v Krumlově nyní brigádničí. „Chtěla jsem jít na brigádu do cukrárny u soudu. Tam mě ale odmítli, takže jsem tady a jsem maximálně spokojená,“ pochvaluje si. „Doufám, že se v tomto oboru uchytím, protože mě opravdu baví,“ dodává.

Jiří Fuka