Vosy jsou prostě všude a navíc agresivnější než ovádi. Jenom v pátek vyjeli hasiči odstranit nebezpečný hmyz v lidských obydlích čtyřikrát, jednou v Milné, pak na krumlovském Plešivci a dvakrát v Českém Krumlově na Horní Bráně.

Vosy během chvilky přiláká jakýkoliv pach nebo vůně, i kdyby byly na hony daleko.

„Pobodaná je celá rodina i návštěvy, kromě mě,“ potvrdil agresivitu vos Karel Troják z Herbertova. „Vosy si udělaly hnízdo nad dveřmi i u vchodu do chalupy, dalo mi fušku, než jsem je sprejem zlikvidoval. Jinak pořád používáme lapače z plastových láhví. Nejlíp jdou na iontové nápoje, po nich jsou jako divé,“ podělil se o zkušenosti. „Kámoš na ně líčí kofolu s rumem s tím, že ty, co se neutopí, se alespoň ožerou,“ dodal se smíchem.

„Jsem pobodaný pěkně. Když jsme s ochránci přírody ke konci týdne čistili rybník Adamčák, vpálily mi vosy tři žihadla,“ líčil Jiří Růžička z Velešína. „To jsem v životě neviděl, kam člověk sáhne, tam jsou vosy.“

Za agresivitou vos v srpnových dnech vězí péče o potomstvo.„Když je potrava vos namnožená v období, kdy vosy krmí larvy a přijde horké počasí, vývoj je rychlejší a je možné, že se vylíhne více jedinců,“ říká entomolog Alois Pavlíček. „Navíc vosy mají rychlejší vývojový cyklus než třeba včely nebo sršni, proto musejí shánět více potravy a jsou agresivnější.“ Také se zřejmě připravují na zimu.

Stejně jako vůně buchet a ovoce je dráždí parfémy, deodoranty, tělěsný pach i pot. Proto mohou uštědřit žihadlo lidem při práci, nebo třeba výletníkům, aniž k tomu hmyz ve varovně černožlutě pruhovaném triku má nějaký důvod. „Vyšlápli jsme si nedávno na výlet na hrad Helfenburg, nahoru jsme vyšli spocení a hned před bránou jsem dostal od jedné z vos žihadlo do ruky. Ani uvnitř hradu to nebylo lepší, vosy si počínaly jak zběsilý, jako by nás chtěly sežrat,“ řekl Lukáš Kysela z Dolního Třebonína.

A neutečete jim ani do vyšších poloh někam na kopec. „Jsou i na Hradištském vrchu, a to je v nadmořské výšce 780 metrů,“ kroutí hlavou Jiří Růžička.

Víkendová změna počasí vosí aktivitu sice výrazně zchladila, ale není vyhráno. „Myslím, že od pondělí nám to vypukne nanovo,“ povzdychl si v neděli Martin Kučera z českokrumlovské firmy Deradez, který se poslední dobou kvůli výjezdům za likvidací vosích hnízd nezastavil. „My nestačíme dělat jinou práci. Zabýváme se jenom vosami. Máme i deset zásahů denně. Často je na domech vosích hnízd několik a někdy, když jsou schovaná na těžko přístupných místech, musíme přijet i opakovaně. Letos to jsou stovky hnízd,“ líčil.

Bez mobilu ani krok

„K vosímu štípnutí teď jezdíme často. Děti cucají cukrovou vatu, zmrzlinu, limonádu. Pak je to hned a hrozí alergická reakce. Navíc vosa jede jako šicí stroj, během chvíle vás dokáže štípnout i desetkrát,“ říká Bořek Bulíček, ředitel záchranné společnosti Trans Hospital, jež působí také na Lipensku.
„Nejlepší je hned to místo ledovat – třeba pytlíkem s mraženou zeleninou, při bodnutí do pusy cucat kostku ledu; nepleskat na to nějaká vajíčka či jiné nesmysly. Je možné podat léky Zodiac, Zyrtec, když jsou po ruce. A při jakýkoliv potížích – dušnosti, bodnutí do rtu, nosu, nebo do oka, volat linku 155, kde sestřička poradí, jak postupovat. Není problém poslat záchranku,“ ujistil, neboť bodnutí nebezpečným hmyzem může být velice nebezpečné a někdy končí i úmrtím.

„A hlavně radím nosit s sebou všude, kam jdete, mobilní telefon. Na linku 155 se vždy dovoláte i bez karty, ovšem bez funkční baterky to nejde. Mobil zachraňuje životy. Také je dobré v přírodě sledovat a vědět kudy jdete, abyste mohli navést záchranáře. Informace typu – jsem u velikého smrku nebo buku – nám moc nepomůže,“ nabádá Bořek Bulíček.

Kam volat o pomoc:

Na vosí hnízda nevolejte hasiče, ale deratizátora.
Hasiči: přijedou, jenom když nebezpečný hmyz bezprostředně ohrožuje člověka na životě, nebo je ohroženo jeho zdraví či majetek.
Deratizátor: přijede vždy, ale za jeho služby musíte zaplatit.
Například u krumlovské firmy Deradez počítejte zhruba s částkou 1200 Kč bez DPH, která se mění podle vzdálenosti, spotřebovaného materiálu a podobně.