Nácvik záchrany tonoucího probíhá v součinnosti letecké záchranné služby (Armáda České republiky) a Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov. Záchrana osoby z ledové plochy prostřednictvím vrtulníku patří mezi nejefektivnější způsob záchrany, zejména z důvodu včasnosti zásahu. Člověk je vytažen buď na podvěsu či tzv. jeřábováním. Právě záchrana osob z ledové plochy pomocí vrtulníku, je součást výcviku studentů.

Kurzy s názvem „Vodní záchrana a činnost v krizových situacích – zima a led“ trvají 5 dní. Sestávají z teoretické a praktické části. Teoretická část je zaměřena na informace o hypotermii, topografii a orientaci v terénu, o prvcích přežití, lanovou techniku, ale i na techniky záchrany. Praktická část vždy navazuje na část teoretickou. Studenti pak sami musí okusit na vlastní kůži teplotu lipenského jezera, v 10⸼10 m velkém otvoru vysekaném v ledu. Náročnost celého kurzu potvrzují slova náčelníka Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov Milana Bukáčka: „Připravili jsme pro studenty časově a pracovně náročný program, se zaměřením na problematiku zamrzlé vodní hladiny, ale i na různé terénní situace, které vycházejí z reálných akcí.“

V listopadu loňského roku byla v parku na Dobré Vodě slavnostně otevřena rozhledna. Nachází se v nadmořské výšce 862 metrů.
Nechceme být turistickým supermarketem, nýbrž butikem, říká starosta Horní Plané

Jednou z účastnic kurzu je i Sára Zelinková. Přestože bude závěrečné přezkoušení absolvovat až v příštím týdnu, vyzkoušela si již vyzvednutí na laně, kdy si ji upoutal záchranář popruhy a z hladiny ji zdvihl. „Dnes mám na sobě suchý oblek, kdy je cítit chlad, ale není to stejné jako být ve vodě v běžném oděvu.“ Přiznala, že ačkoli sama osobně nemá vodu příliš ráda, je tu zejména kvůli pomoci lidem.

Samotný nácvik probíhal v neoprenech. Závěrečné přezkoušení pak v oděvu. Celkem 18 studentů praktickou část absolvovalo ve dvojicích, případně trojicích, při využití vylosovaných pomůcek v podobě lana, žebříku, či surfového plováku v ledové ploše o rozměru 10⸼10 m. Jejich úkolem bylo ponořit se do ledové vody pro tonoucího, vytáhnout jej na led, provést sebezáchranu a podat první pomoc. Úspěšné složení záchranářského kurzu je podmínkou k pokračování ve studiu.

Ranní výšlap na Plechý okem Bohumila Kantora z Vimperka.
Kouzelné šumavské scenérie za úsvitu. Podívejte se!

Letos pořádají vodní záchranáři v průběhu ledna a února čtyři pětidenní kurzy a připravují také víkendový kurz záchrany z ledu a otužování pro veřejnost.

„Led je v oblasti nácviku silný zhruba 8−9 cm, některé části ledové plochy jsou ovšem velmi nestabilní. Nalézají se zde však i oblasti, kde je síla pouze 2−4 cm,“ přiblížil stav ledu Bukáček. Vyzývá všechny, aby sledovali aktuální informace ohledně tloušťky ledu, dbali na doporučení a nevydávali se na neprověřený led, neboť tím ohrožují nejen vlastní život.