Od 9 hodin si prezidentský pár prohlížel zámek v Českém Krumlově. Oba byli oblečeni velmi neformálně, pan prezident nezapomněl na oblíbenou kostkovanou košili, jeho žena si oblékla džínové šaty. To lidé, kteří se přišli na zámek podívat, ocenili. „Působí to strašně hezky. Žádné vyvyšování, oba se chovají vstřícně a přitom skromně,“ řekla jedna z návštěvnic zámku. „Chtěla jsem vidět pana prezidenta na živo a chová se stejně, jako v kampani. Líbí se mi to,“ dodala.

Poté následovala návštěva nádherného areálu přírodního divadla v Hořicích na Šumavě se zastřešeným hledištěm i jevištěm. Ten je známý především Pašijovými hrami. Toto divadelní představení Kristova života předváděli místní občané již od roku 1816. „Jsem nadšený, že tady takovou památku máme a děkujeme, že tuto tradici stále udržujte,“ řekl Petr Pavel, který se společně s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou v tomto duchu podepsal také do pamětní knihy.

Prezidentský pár se na otáčku zúčastnil benefičního představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em).
Otáčivé hlediště v Krumlově navštívil prezident. První za 65 let

Právě v Hořicích obdržel manželský pár několik darů – např. strážného Anděla, dřevěnou mísu nebo pohárky na víno. První dáma Eva Pavlová hned věděla, k čemu je použije. „Na červené víno.“

Třetí zastávka vedla do Černé v Pošumaví, kde se prezident i hejtman sešli v penzionu Sen bez přítomnosti novinářů se starostkami a starosty okolních obcí. Mezi nimi byla i starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková. „Mluvili jsme o potížích, které máme. Třeba o tom, že potřebujeme mít větší přehled jak velké daně z nemovitosti tady lidé z rodinných domů a penzionů platí. Nebo o tom, že tento region může žít jen z turistiky. Toto období ale trvá jen dva měsíce,“ nastínila některé okruhy Irena Pekárková. Sama před lety zažila setkání s prezidentem Milošem Zemanem. „S novým prezidentem to bylo mnohem více přátelské a pohodové. Pan prezident Petr Pavel je velmi vstřícný, ochotný a skromný člověk,“ dodala Irena Pekárková.

Poslední zastávka se konala na základně Lipenské vodní záchranné služby v Dolní Vltavici. Zde si všichni prohlédli ukázky záchrany tonoucích a prezident si před závěrečnou tiskovkou za účasti několika novinářů užil jízdu člunem po lipenské přehradě. Tato část návštěvy ho nadchla. „Je to super, klidně bych jezdil ještě hodinu,“ vyjádřil své pocity hned na člunu.

Prezidentský pár na zámku v Krumlově.
Prezident Petr Pavel zakončil návštěvu kraje. Zdolal Kleť a plavil se po Lipně

Na tiskové konferenci společně s hejtmanem Martinem Kubou odpovídali na dotazy novinářů a slíbili, že právě rozvoj obcí Lipenska patří k prestižním úkolům, kterým se chtějí a musejí věnovat. Prezident také poděkoval záchranářům za jejich práci s dovětkem, že mu je tahle činnost vzhledem k jeho profesi velmi blízká.

Jedna z otázek směřovala konkrétně na Martina Kubu, a to jak si užívá svoji první návštěvu prezidenta v pozici jihočeského hejtmana. Odpověď vyvolala potlesk: „Bylo dobré si počkat.“ Prezident také potvrdil, že bude v návštěvách krajů pokračovat. Na řadě je jižní Morava.