„Na zdražování vstupného mi vadí dvě věci," zlobí se českokrumlovská turistická průvodkyně Dagmar Bohdalová. „O zdražení vstupného se rozhodlo v době, kdy už jsou připraveny a rozeslány propagační materiály na letošní turistickou sezonu. Ti, kteří dávali do propagačních materiálů informace o cenách vstupného na hradech a zámcích, tak vlastně mají v materiálech ceny neplatné. Domnívám se, že tyto zásadní změny měly být k dispozici třeba už na lednový veletrh cestovního ruchu GO a Regiontour 2015; veletrh Holiday World 2015 se uskutečnil v únoru." Další fakt, který jí vadí, je, že změny postihují české turisty, ba hlavně ty finančně „nejslabší".

Stejného názoru je i kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „Bohužel celostátně jednotný postup v našem případě dopadá na sociálně nejslabší část návštěvníků, kterým jsme v minulosti dle vlastního rozhodnutí poskytovali výraznější slevu."

Co za zdražením vězí?
Národní památkový ústav pro letošní turistickou sezonu centrálně sjednotil snížené vstupné, které činí 70 procent plného vstupného.
Tím pádem budou mít právě děti, studenti nebo držitelé průkazu ZTP, ale i rodiny vstupné vyšší třeba na českokrumlovském zámku.

Krumlovský kastelán Pavel Slavko napsal ale svému vedení protest, jelikož chce dosáhnout aspoň toho, aby pro rok 2015 byla navrhovaná částka rodinného vstupného ve výši 405 korun upravena na 380 korun. „Podle únorové směrnice je letošní vstupné demotivační kupříkladu pro rodiny s jedním dítětem," říká. Zároveň žádá, aby navržená částka 105 korun po slevě 30 procent byla přinejmenším zaokrouhlena na 100 korun kvůli ztěžujícímu placení a vracení mincí.

I tak ale po sjednocující slevě někteří návštěvníci zaplatí více než loni. Kastelán doplnil, že se nyní soustřeďují náměty z ostatních objektů a doufá, že žádost o výjimku Krumlov nakonec dostane.


K samotném zdražování základního vstupného nedochází

Na druhou stranu mluvčí jihočeských památkářů Jitka Skořepová podotkla: „Úpravy cen se týkají zpřístupněných státních památek ve všech krajích České republiky. Ale k samotném zdražování vstupného nedochází." Podle ní může sjednocení slev znamenat, že v některých jiných objektech mohou děti a rodiny platit méně.

Kastelánka Andrea Čekanová připomíná, že na Státním hradu Rožmberk základní vstupné 100 korun zůstává už od roku 2008. „Sedm let se zde s cenou za první trasu nehýbalo. Únorovou směrnici respektujeme. Na Rožmberku sjednotíme dvě slevové kategorie. U seniorů zůstane cena 70 korun, dětem a studentům či držitelům průkazu ZTP se zvýší o deset korun, čili z šedesátikoruny na 70 korun. Rodinné vstupné se proto zvedne také o deset korun."

Národní památkový ústav se hájí tím, že potřeba směrnice byla vyvolána též opakovanými stížnostmi ze strany ministerstva kultury i některých návštěvníků na nejednotný přístup ke slevám uvnitř jedné organizace.


Směrnice 2015

Jednotlivé hrady a zámky měly v roce 2014 různou výši slevy.
Například Státní hrad a zámek Český Krumlov měl k poměrně vysokému vstupnému výraznější slevu cca 45 %. A návštěvníci uplatňující slevu tudíž zaplatili za vstup na I. trasu 80 korun.
Ale 18. února byla rozeslána směrnice Generálním ředitelstvím Národního památkového ústavu, že snížené vstupné na základní okruh musí být vždy stanoveno o 30 % nižší, než je plné vstupné.
Lidé v Krumlově tedy zaplatí místo 80 korun 105, či 100 Kč.


Poznámka: Rozhovor s českokrumlovskou turistickou průvodkyní Dagmar Bohdalovou byl zveřejněn v tištěném vydání Českokrumlovského deníku ve čtvrtek 12. března 2015.

Autor: Deník / Pavel Pokorný