Neustále otáčejí klíčkem v zapalování, ale bohužel, auto ani nehlesne. Autobaterie je bez energie a tím padají všechny plány, které na ten den měli. Lidí, kteří kvůli silnému mrazu nedokáží nastartovat, je v těchto ledových dnech mnoho. I takřka nová baterie, která se doposud zdála bezproblémová, může vypovědět svoji službu.

Své o tom vědí například Doubkovi z Českých Budějovic. V sobotu si chtěli vyrazit zalyžovat na Lipno. Rodina nastoupená v autě, otec nasedá, otáčí klíčkem a nic. Lyžování si mohou užít maximálně v televizi. „Celý den jsem nabíjel, teď už je to v pořádku, takže vyrážíme holt o den později. Nenaděláme nic,“ pokrčil včera rameny Josef Doubek. Tentokrát už nastartoval bez problémů.

Že startování trápí kdekoho, si všiml i ředitel Kulturního a informačního centra Horní Planá Luděk Štěpánek. „Také u nás jsem viděl několik řidičů, kteří se marně snažili odjet. Zima dává bateriím zabrat,“ informoval.

A jak těmto potížím zabránit? Každý má na to jiný názor. „Já chodím startovat dvakrát denně. Vždycky to nechám pár minut běžet, aby se auto trošku zahřálo. Zatím je všechno bez problémů,“ řekla včera jedna z řidiček z Českého Krumlova. Její přítel ale nesouhlasil. „Tím se ta baterie akorát ničí. Člověk by musel ujet několik kilometrů, aby to mělo nějaký smysl. Jestliže nikam neplánuju jet, doporučuji baterii vyndat a nechat doma v teple,“ zmínil.
Odborníci radí, že je nejlepší autobaterii dobít, i když se zdá být naprosto v pořádku. Je lepší problémům předcházet, než je pak řešit v nejméně vhodnou chvíli.