Na Spáleništi nedaleko Přední Výtoně se totiž o víkendu uskutečnil výběrový závod na mistrovství republiky – Memoriál Petra Staňka. Záchranné brigády kynologů z pěti krajů změřily síly v prohledávání sutin i poslušnosti.

Vojenská základna lehla popelem

Podobná situace však může nastat i v praxi, a proto musí být záchranářští kynologové a jejich psi připraveni na vše. „Epicentrum výbuchu bylo v těchto místech, objekty v okolí sloužící jako vojenská základna smetla tlaková vlna,“ ukazuje na plánku rozhodčí Lucie Dlouhá ze Záchranné brigády kynologů Praha.

Ve výcvikovém středisku Spáleniště Jihočeské záchranné brigády kynologů se v sobotu 18. září uskutečnil výběrový závod na mistrovství republiky - Memoriál Petra Staňka.
Záchranné brigády kynologů hledaly lidi v sutinách, soutěžilo se na Spáleništi

Muniční sklad hlídali vojáci. „Bohužel nevíme, kde se v době výbuchu přesně pohybovali. Budovy detonace zničila, jediné, co zbylo je sklad materiálu v přepravních kontejnerech,“ doplnila informace.

Na místě se střílelo

„Máme nějaké informace kolik osob a kde se nacházelo?“ ptá se Miroslava Pýchová z ústecké záchranné brigády kynologů držící černého hladkosrstého retrívra těšícího se na zásah. Přesný počet se však nedozví, ani místa, která má propátrat. „Hrozí nějaké nebezpečí mně nebo psovi,“ dotazuje se dále. Lze se pohybovat jen vyznačenými místy. „Je označeno na plánu a v terénu páskou, kam smí jen pes. Elektřina a plyn tu nebyly, ale v jedné lokalitě se ozývaly výstřely,“ upozornila na další fakta Lucie Dlouhá.

Záchranářští psi s psovody měli na Spáleništi mistrovství České republiky.
Záchranářští psi s psovody měli mistrovství České republiky

Hledání začíná v místech, kde se střílelo. „Mohl zde zůstat zraněný, proto je důležité ho najít prioritně, aby se mu dostalo ošetření,“ sdělila Pýchová.

Živí figuranti musí být na místě půl hodiny před vstupem prvního soutěžícího do trenažéru. „To je z důvodu, aby se stačil jejich pach rozvinout,“ vysvětlila tajemnice Jihočeské brigády záchranných kynologů (JČBZK) Petra Kučerová.

Zraněná osoba pod schody

Retrívr označí místo v přepravním kontejneru pod schodištěm hlasitým štěkotem. Miroslava rozsvítí baterku a jde se podívat. „Hálo, je tam někdo? Výborně, Aragone, to je dobře, chlapík,“ pochválí vzápětí svého psa. Člověk však na výzvy neodpovídá. „Osoba se neozývá, prosila bych vyprošťovací četu, zřejmě je zraněná,“ hlásí nález rozhodčí a ta jí vyhoví, pátrání může pokračovat.

Osoba ve výšce

Podobně postupuje v druhém trenažéru také Jan Skokan ze Záchranné brigády kynologů Praha s belgickým ovčákem. „Zde se pohybují volně i další osoby, které simulují záchranáře, policisty, či hasiče,“ upřesnila Kučerová.

Jitka Tomanová se kynologii věnuje více než 15 let. Členka Jihočeského záchranné brigády kynologů a týmu USAR je nyní nasazena na Moravě.
Jihočeška Jitka Tomanová s fenkou Xentou prohledává sutiny po tornádu

Jeho fenka Beryl nenechává nic náhodě. Stále se vrací k posedu a dvěma kontejnerům, naznačuje štěkotem, že je někdo ve výšce. "Paní rozhodčí, hlásím nález někde zde ve výškách," označí oblast a požádá o vyproštění dalšího figuranta. Ten se opravdu skrývá na přepravním kontejneru, takže psí čuch jeho čtyřnohého záchranáře nezklamal.

Vrcholová zkouška

Tento závod je podle tajemnice jihočeské brigády vrcholovou zkouškou. „Pes i člověk by měl být připraven na jakoukoliv situaci i prostředí, nesmí se nechat rozhodit rušivými vlivy, pracovat efektivně, rozdělit si terén na více úseků a nic nevynechat,“ popsala Kučerová.

Pro psí záchranářky, fenka německého ovčáka Aiwy manželů Wimmerových a Hissimo, Chesapeake Bay retrieverka šéfa vodních záchranářů Milana Bukáčka, je práce zábava.
OBRAZEM: Psí záchranářku práce baví, jinak by to ani nešlo

Psi se podle ní udržují v kondici. „Samozřejmě jde o každodenní spolupráci, pravidelný trénink, nejméně jednou týdně. V průběhu měsíce mají také aspoň jedno soustředění a účastní se různých soutěží a mistrovství, zároveň musí být vždy připraveni zasáhnout během reálného pátrání. Důležitá je také poslušnost,“ shrnula.

Soutěž hledání v sutinách a poslušnost – Memoriál Petra Staňka
Účastníci mají vrcholové zkoušky záchranných prací 3. stupně (ZZP3). Hodnotí se časový úsek 25 minut v jedné části trenažéru, tým pes a psovod má po tuto dobu prohledat celý terén, správně si rozvrhnout pátrání a nevynechat žádné místo. Úkryty jsou spodní i ve výškách, pes a člověk pracují jako tým a nesmí je rozhodit žádný hluk ani jiný rušivý element, hoří například oheň, ozývá se siréna, z reproduktoru potlesk, zvuk bagru, pláč dítěte, kolem prochází další účastníci pátrání jako policisté či záchranáři. Pes nález značí štěkotem a dalším povykem na místě, jeho psovod ho musí umět dobře číst. Pes nesmí reagovat ani na střelbu, tak během zkoušky poslušnosti zaznívá i jeden výstřel ze startovací pistole. Každý pes musí být identifikovatelný, a tak rozhodčí prověřují také čtečkou jejich čip. Výcvikový trenažér na Spáleništi funguje od roku 1994, areál byl původně vojenskou střelnicí.